RIM, Italjanska vlada usvojila je mjere štednje i mjere za podsticanje privrednog rasta čiji je cilj da se u Italiji spriječi dužnička kriza, kaže premijer Mario Monti.
On je poslije tročasovnog sastanka rekao da je cilj usvojenih mjera da se podstakne razvoj italijanske privrede i obećao da će biti stavljeni pod kontrolu državni deficit i dug.
“Italija ne treba u Evropi da bude posmatrana kao mjesto krize”, rekao je Monti i naglasio da želi ‘ponosnu’ Italiju kojoj se niko neće podsmijevati, kao što se to dešavalo u prošlosti.
Italijanski premijer je rekao i da je aktuelna kriza veoma ozbiljna i da bi mogla da uništi ono što su postigle najmanje četiri generacije Italijana.
On je dodao i da će se odreći svoje plate.
“U trenutku kada od svih građana tražimo da se žrtvuju, čini mi se da je moj zadatak da se odreknem svoje plate”, rekao je on.
Monti je takođe kazao da bez određenih žrtava Italija rizikuje da postane nesolventna i da ugrozi evro.
Usvojene mjere štednje treba sutra da budu predstavljene u oba doma italijanskog parlamenta koji bi trebalo da ih odobre do Božića.
Plan koji je trebalo da bude usvojen danas, ali je zbog hitnosti situacije to učinjeno dan ranije, podrazumijeva smanjenje državnih izdataka, povećanje poreza, posebno na nekretnine, i reform penzionog sistema, koju su sindikati posebno podvrgli kritici.
Usvojne mjere štednje trebalo bi da omoguće Italiji da u 2013. godini postigne budžetsku ravnotežu, pošto su mjere štednje od 60 milijardi evra usvojene u julu i septembru nedovoljne za postizanje tog cilja.
Prema riječima generalne sekretarke najvećeg italijanskog sindikata CGIL, Suzane Kamuso, usvojene mjere su nepodnošljive za građane i predstavljaju težak udarac za penzionere.
Mario Monti informisao je u subotu lidere političkih stranaka o paketu mjera štednje koje će njegova vlada morati da sprovede kako bi podstakla privredni rast.
Sastanak je održan nedjelju dana uoči donošenja ključnih odluka o izlasku iz krize, kako u EU tako i u Italiji. Lideri vodećih stranaka izjavili su da su upoznati sa mjerama, da su neke od njih bolne, ali da se moraju sprovesti.
Italija u ovom trenutku ima dug od 1.900 milijardi evra, odnosno 120 odsto bruto nacionalnog proizvoda. Za razliku od Grčke, Portugala i Irske, koji su dobili pomoć tek pošto su njihove kamatne stope počele enormno da skaču, u EU preovlađuje mišljenje da se sa Italijom ne smije čekati posljednji trenutak jer se radi o trećoj po snazi privredi u evrozoni. Ukoliko bi Italija bankrotirala, to bi bila finansijska katastrofa za sve članice monetarne unije u Evropi. Beta