SARAJEVO, Montaža automobila u fabrici “Volkswagen Sarajevo” u Vogošći biće nastavljena, potvrdio je Abid Šarić, ministar privrede u Vladi Kantona Sarajevo.
“Ne samo da SKD montaža vozila neće biti ugašena nego vlasnici imaju planove za povećanje obima, a takođe i za proširenje proizvodnje auto-dijelova”, kazao je Šarić, koji je prije nekoliko dana posjetio fabriku u Vogošći.
Mogućnost da će većinski vlasnik fabrike, koncern “Volkswagen”, ugasiti pogon za najjednostavniju montažu vozila najavljivana je zbog navodne nerentabilnosti proizvodnje nakon stupanja na snagu Privremenog sporazuma s EU 1. jula.
“Izjave o gašenju montaže zbog smanjenja, a potom i ukidanja carina na uvoz vozila iz EU očigledno su bile nespretne”, dodao je Šarić.
Ipak, Sporazum s EU donosi promjenu u poslovanju “Volkswagena” u BiH, između ostalog, i prestrukturiranje proizvodnje.
“Neki dijelovi se više neće proizvoditi, ali će zato proizvodnja drugih visokozahtjevnih komponenti za potrebe koncerna biti proširena”, pojasnio je Šarić.
“Volkswagen Sarajevo”, prema izjavama tehničkog direktora Uvea Bišofa, planira da ispita mogućnosti za proizvodnju u Vogošći i jednog od automobila iz porodice “Volkswagen”. Bišof je zatražio podršku domaćih vlasti za obezbjeđenje adekvatnih količina električne energije, te za uknjižavanje u katastar određenih parcela.
“Volkswagen Sarajevo” počeo je montažu vozila i proizvodnju dijelova u avgustu 1998. godine. U oktobru 2001. godine preduzeću se priključio “Prevent Sarajevo”. Danas ova firma montira oko 5.000 vozila za bh. tržište, a do kraja ove godine upošljavat će oko 400 radnika.
Problem s carinama
Jedan od najvećih problema s kojima se “Volkswagen Sarajevo” suočava je plaćanje carina na uvoz mašina, iako fabrika posluje u slobodnoj carinskoj zoni.
“Prema Zakonu o slobodnim carinskim zonama, uvoz opreme oslobođen je plaćanja carina. Zakonom je predviđeno da u roku od tri mjeseca bude donesen provedbeni akt koji bi ovu pogodnost omogućio. Međutim, prošle su dvije godine, a podzakonski akt nije usvojen. Zbog toga je ‘Volkswagen Sarajevo’ morao silom prilika platiti carine na dvije uvezene mašine i ne želi dalje da uvozi dok se problem sa carinama ne riješi”, kaže ministar Abid Šarić. Nezavisne novine