BEOGRAD, Proizvođači đubriva i trgovci kažu da im je regresirana nabavka vještačkih đubriva, koju je uvelo Ministarstvo poljoprivrede, ugrozila poslovanje.
Domaći proizvođači, uvoznici i trgovci su naveli da je regresirana nabavka dovela do monopola i da bi umjesto te mjere trebalo da se povećaju subvencije po hektaru.
Srbija je u jesen 2008. regresirala nabavku 50.000 tona đubriva sa 20.000 dinara po toni a pare su otišle proizvođaču đubriva, a ne poljoprivrednicima, kaže Branko Kopilović, direktor Agroopreme iz Subotice.
U međuvremenu je Ministarstvo poljoprivrede Srbije i resorni ministar raspisalo još tri tendera za regresiranu nabavku vještačkog đubriva.
Do ove jeseni je na taj način protrgovano 655.000 tona đubriva i potrošeno je na regres iz agrarnog budžeta oko 5,42 milijarde dinara (55 miliona evra). Pri tom nijedan dinar nije otišao poljoprivrednicima, đubrivo nije dobio jeftinije nego što je bilo na slobodnom tržištu, dok je tržište đubriva koje upošljava preko 6.500 ljudi u Srbiji uništeno, naveo je Kopilović.
Za prvi tender “Viktorija grup” je obezbijedila tražene uslove i rasprodala je svoj lager za šta je od države dobila milijardu dinara (10,5 miliona evra). Cijela distribucija đubriva išla je preko Produktne berze u Novom Sadu, čime je ministarstvo stvorilo još jedan monopol i uvelo berzu kao zamjenu za trgovačku mrežu, rekao je Kopilović.
Nedeljko Koruga iz “Komerc Servisa” iz Subotice, čije preduzeće proizvodi mineralna đubriva u malim serijama, kazao je da je uglavnom u sva četiri tendera “pobjednik” bila “Viktorija grup” od koje je kupovana najveća količina đubriva.
On je dodao da proizvođačima i trgovcima nije kriva “Viktorija grup”, jer to je preduzeće koje ima kapacitet i snagu da konkuriše, već da su “čudni uslovi Ministarstva poljoprivrede” koje propisuje uslove na tenderu na koje mogu da odgovore samo velike firme ali ne i mala i srednja preduzeća.
Ministarstvo: Ima dovoljno prostora za sve
Ministarstvo poljoprivrede demantovalo je tvrdnje pojedinih proizvođača, uvoznika i trgovaca vještačkih đubriva da je njihovo poslovanje ugroženo zbog regresiranja nabavke tog đubriva, ističući da na tržištu ima “sasvim dovoljno prostora za sve”.
Svako, bez ikakvih problema, može da pokuša da “pridobije kupce svojim kvalitetom, uslugom i cijenom”, ocijenilo je Ministarstvo.
U minustarstvu dodaju i da “o navodima da ih ova mjera, koja se sprovodi od 2008, ugrožava, govori i podatak da je gotovo svaka od ovih firmi u 2009. bilježila rast prihoda, odnosno rast prometa, što jasno ukazuje da pomenuti navodi nisu tačni i da na tržištu ima sasvim dovoljno prostora za sve”.
“Ovo svakako nije prvi put da se na državu vrše pritisci kako bi svako pokušao da ‘izvuče’ što je moguće više, a koliko je to bitno i za sama preduzeća koja iskazuju svoj protest, govori činjenica da je tržište mineralnih đubriva vrijedno najmanje 15 milijardi dinara na godišnjem nivou“, zaključuju u tom ministarstvu. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pare poljoprivrednicima. Nisu mutavi pa da ne znaju da kupe đubrivo itd. U Srbiji barem kukaju, a tal na 55 miliona EUR nije neozbiljan.