BANJALUKA – Republičko i okružna javna tužilaštva u Republici Srpskoj nisu sproveli istrage u 84 odsto, a obustavila su istrage u 16 odsto dostavljenih izvještaja o finansijskoj reviziji sa negativnim mišljenjem, te nisu optužili nikog od odgovornih za koruptivne revizorske nalaze, pokazala je analiza Centra za humanu politiku.
Centar za humanu politiku analizirao je koruptivne nalaze u revizorskom izvještajima i istraživao postupanje tužilaštava po revizorskim izvještajima sa koruptivnim nalazima u periodu od 2012. go 2018. godine.
„Analizom revizorskih izvještaja Glavne službe za reviziju javnog sektora RS utvrđeno je da izvještaji o finansijskoj reviziji sa negativnim mišljenjem sadrže koruptivne nalaze, da izvještaji o finansijskoj reviziji sa rezervom i pozitivnim mišljenjem sa skretanjem pažnje sadrže nalaze koji bi mogli imati koruptivna obilježja i da izvještaji o reviziji učinka sadrže nalaze koji imaju ili bi mogli imati koruptivna obilježja“, rekao je Momir Dejanović iz Centra za humanu politiku danas na preskonferenciji u Banjaluci.
Dodao je da su najčešći koruptivni nalazi u izvještajima o finansijskoj reviziji nezakonite nabavke, zapošljavanje bez javnog oglasa i dodjela grantova bez oglašavanja i poštenih kriterijuma.
„Najteži koruptivni nalazi u izvještajima o reviziji učinka su nenaplaćena dugovanja od nekoliko stotina miliona KM za električnu energiju, doprinose i druge javne obaveze, distributivni gubici od 23,5 odsto u „Elektroprivredi RS“, nenamjensko korištenje sredstava od vodne naknade, neodržavanje objekata za odbranu od poplava, neplaćanje većeg dijela naknade za eksploataciju mineralnih resursa i bespravna, nekontrolisana i štetna eksploatacija šljunka i drugih mineralnih resursa“, istakao je Dejanović.
Dodao je da republičko i okružna javna tužilaštva nisu po službenoj dužnosti razmatrala izvještaje o finansijskoj reviziji sa rezervom i pozitivnim mišljenjem sa skretanjem pažnje i izvještaje o reviziji učinka i nisu optužili nikog od odgovornih za koruptivne revizorske nalaze.
„Republičko javno tužilaštvo ne korist zakonska ovlaštenja i mogućnosti da vrši nadzor na radom okružnih tužilaštava i da od njih zahtijeva dostavljanje izvještaja o postupanju po revizorskim izvještajima, da daje opšta ili pojedinačna obavezujuća uputstva okružnim tužilaštvima, sprovodi istrage i povjerava predmete drugim okružnim tužilaštvima i tužiocima“, kazao je Dejanović.
Centar za humanu politiku smatra da je, osim korištenja zakonskih ovlaštenja i mogućnosti Republičkog javnog tužilaštva, potrebno izvršiti sistemske promjene koje bi podrazumijevale drugačiji način izbora, ograničen vremenski mandat, veću odgovornost, obavezu postupanja po objavljenim revizorskim izvještajima i ukidanje monopola na optuživanje tužilaca i obezbijediti veći civilni i medijski pritisak na rad tužilaštava.
CAPITAL: S. Šurlan