ZAGREB, Nakon odluke Evropskog suda da je Mađarska jednako kao druge zemlje trebala razmotriti Evropski nalog za hapšenje Zsolta Herbndija, iz MOL-a kojem je Hernadi čelni čovjek nema uzrujavanja. Odgovor Suda vide kao formalan, i dalje tvrde da MOL u Hrvatskoj nije napravio ništa protuzakonito.
Za mađarski MOL relevantna je odluka Arbitražnog suda u Ženevi koju je Hrvatska izgubila. Protiv Hrvatske, poručuju, u pravosudnom smislu vode 3:0
“S naše pozicije u ovom slučaju relevantno je to da je međunarodni sud odluku donio 2016. kada je rečeno da MOL nije napravio niti jedan protivzakonit čin u Hrvatskoj. MOL je dobio pravni meč protiv Hrvatske 3-0. Iz tog aspekta MOL u Hrvatskoj radi ponosno i čiste savjesti”, poručili su iz MOL-a.
O svome šefu Zsoltu Hernadiju kojeg Hrvatska traži već sedam godina ni riječi.
Reakcija stiže od šefa zagrebačkog Županijskog suda Ivana Turudića: “Arbitražni sud nije krivični, a osim toga u Hrvatskoj se ne vodi postupak protiv pravne osobe MOL-a, već protiv šefa te kompanije Hernadija, zato ne vidim prostor za trijumfalizam”.
Posebno, smatra, nakon odluke Evropskog suda koji je rekao da mađarski razlozi kojima su Hernadija odbili izručiti nisu valjani.
Na zagrebačkom Županijskom sudu smatraju da Mađarska sada bez ikakih novih zahtjeva iz Hrvatske ima 60 dana se ponovno izjasni o nalogu za hapšenje kojim Hrvatska Hernadija želi dovući na optuženičku klupu i suditi mu da je mitom svojoj kompaniji pribavio upravljanje INA-om. Smatraju da nema razloga kojim bi se mađarska strana ovoga putra mogla izvući.
“Da su imali nekih drugih razloga, oni bi ih već naveli. Međutim, nisu ih imali, Mađarska je članica EU i oni moraju poštivati evropsko pravo”, ističe Turudić.
Što ako Mađarska ne odluči u roku 60 dana – koje tijelo u RH treba reagovati?
“Onda će se Županijski sud obratiti Evrojustu, ali i Evropskoj komisiji. Ali zašto u kondficionalu, treba vjerovati da će Mađarska ponijeti evrokomforno”, kaže Turudić.
Optimizam rijetki dijele, na pitanja hrvatskih medija kako će postupati u novim okolnostima loptice prebacuju mađarske institucije redom negiraju odgovornost i prebacuju s jedne na drugu. Bojazan postoji i od zastare za koju se smatralo da nastupa krajem naredne godine.
Turudić pojašnjava ipak drukčije: “Spis je u fazi istrage bio u blokadi sedam mjeseci, pa se još nekoliko puta slučaj prekidalo, to ništa ne ulazi u zastaru tako da aproksimativno zastara zapravo nastupa 2021.”
I dok sudstvo tražio Hernadija, hrvatska Vlada već dvije godine traži rješenje kako Inu vratiti u hrvatske ruke. Neto dobit kompanije kojom upravljaju Mađari usprkos rastu prihoda od prodaje, u prvih šest mjeseci ove godine pala je za 37 odsto. N1