BANJALUKA, Grad Banjaluka i gradovi Abhazije imaju mogućnost saradnje u oblastima turizma, kulture i obrazovanja, a u narednom periodu mogao bi da se potpiše i memorandum sa njenim glavnim gradom Suhumijem kojim bi se ta saradnja formalizovala, rečeno je na sastanku gradonačelnika Banjaluke Slobodana Gavranovića sa delegacijom Abhazije.
Gavranović je rekao da Abhazija ima velike prirodne resurse, kao i interes za stranim investitorima, ali i dosta dobre odnose sa nizom zemalja i da je njena privreda izvozno orijentisana.
“Sporazumjeli smo se da se glavni grad Abhazije u pismu namjere izjasni o interesu za saradnju u pojedinim oblastima i da nakon toga pripremimo memorandum koji bi nam bio putokaz ka njenoj formalizaciji, ali smo i bez ikakvog formalnog oblika spremni da sarađujemo sa gradovima i narodom Abhazije, imajući u vidu da smo sličnih istorijskih puteva nastanka i razvoja“, rekao je Gavranović.
On je dodao da je turističke destinacije u Abhaziji prošle godine posjetilo oko pet miliona turista i da Banjaluka sa njom i u tom smislu može sarađivati, s obzirom da ima namjeru da preraste u vodeću turističku destinaciju.
Komentarišući činjenicu da BiH nije priznala Abhaziju, Gavranović je rekao da je u pitanju saradnja lokalnih vlasti i da lokalne zajednice, uspostavljajući svoju saradnju prave mostove i tamo gdje nema međusobnog priznanja.
“Grad Banjaluka svoje partnere bira na svim meridijanima i među svima koji u njoj vide prijateljski raspoložene građane i institucije, a odnosi između država se upravo i grade na taj način. To će sigurno uslijediti jednog dana ako mi na lokalnom nivou shvatimo da možemo biti prijatelji”, rekao je Gavranović.
Ministar inostranih poslova Abhazije Vjačeslav Čirikba rekao je da Banjaluka predstavlja partnera sa velikim iskustvom u oblastima koje bi Abhazija željela da razvija.
“Znamo da u Republici Srpskoj postoji razvijen zimski turizam, a s obzirom da je u Abhaziji razvijena poljoprivreda, da izvozimo agrume i morsku ribu, mogli bismo sarađivati i u tim oblastima”, rekao je Čirikba.
On je istakao i mogućnost saradnje u oblasti obrazovanja i kulture, kao i razmjene studenata i naučnika.
“Imamo dosta zajedničkog u istoriji i kulturi, ali moramo stvoriti i formalni oblik saradnje i nadamo se da takvi odnosi mogu zbližiti naše narode”, rekao je Čirikba.