BANJALUKA, Švajcarski program podsticaja uvoza u EU i Švajcarsku /SIPPO/ podržava mala i srednja preduzeća, olakšavajući pristup tržištu i otvarajući nove poslovne mogućnosti u Švajcarskoj i EU, rečeno je danas na prezentaciji ovog programa u Privrednoj komori Republike Srpske.
Predstavnik ovog programa za BiH Boris Tadić rekao je novinarima da program, koji finansira Vlada Švajcarske, podržava mala i srednja preduzeća iz više sektora da prodaju proizvode i usluge na tržištu EU i Švajcarske.
“Prije svega djelujemo u sektorima proizvodnje svježeg voća i povrća, sektoru prerade drveta u tehničke svrhe i metaloprerađivačke industrije”, naveo je Tadić i dodao da ove godine program čini iskorak u sektoru informaciono-komunikacionih tehnologija.
Tadić je pojasnio da se podrška zasniva na nastupu firmi na sajmovima.
“Kada je riječ o sektoru informacionih tehnologija, to je nastup na sajmu `CeBit` koji se svake godine u martu održava u Hanoveru”, rekao je Tadić.
On je dodao da se u okviru programa organizuju kupovno-prodajne misije u BiH i EU i razne vrste treninga i edukacija u vezi sa izvozom, marketingom i unapređenjem prodaje.
Vršilac dužnosti sekretara Udruženja za informaciono-komunikacione tehnologije u Privrednoj komori Republike Srpske Slobodan Dragičević naglasio je značaj ovog sektora za razvoj privrede, te da ovaj sektor obuhvata oko 250 firmi.
“Iz našeg okruženja jedino je BiH ostala sa ovim sektorom u najlošijem stanju. U okruženju se veći značaj pridaje ovom sektoru i danas imamo izuzetno veliki broj prisutnih firmi iz Srbije, Hrvatske i Slovenije koje zajedno nastupaju ovdje sa domaćim firmama”, rekao je Dragičević.
On je rekao i da sektor informaciono-komunikacione tehnologije ima niz problema, navodeći da na Elektrotehničkom fakultetu godišnje diplomira samo 10 IT stručnjaka, a potrebe ove industrije zaista su velike.
Dragičević je rekao i da su domaće firme iz ove oblasti veoma malo zastupljene na drugim tržištima i djeluju isključivo na domaćem tržištu, te nisu dovoljno u organizacionom smislu osposobljene da mogu da nastupe ili sarađuju sa nekim većim firma iz inostranstva.
“Pokušali smo da objedinimo firme u Srpskoj koje se bave softverom, hardverom, telekomunikacijama i određenim drugim aktivnostima iz ove oblasti da bi lakše nastupile na nekim drugim tržištima”, naglasio je Dragičević.
On je istakao da će radom Udruženja, koje je formirano u maju, biti izabrani određeni sajmovi gdje će nastupiti neke značajne firme iz ove oblasti iz Srpske. Srna