BRISEL, Finansijska pomoć koju EU daje Grčkoj, koja ističe krajem ovog mjeseca, moraće biti produžena, ali Atina i Brisel se još spore oko potrebe za novim mjerama štednje, izjavio je danas jedan evropski zvaničnik.
“Postoji sve veća potreba za tehničkim produžetkom programa pomoći”, naglasio je zvaničnik, koji nije želio da bude imenovan.
Udio EU u finansijskoj pomoći Grčkoj, vrijednoj 240 milijardi evra, ističe 31. decembra, tri godine nakon što su zabrinutosti u vezi sa položajem te zemlje u evrozoni izazvale globalnu krizu, koja je zamalo dovela do raspada evropske monetarne unije.
Grčka, koja je na putu da izađe iz šestogodišnje recesije, izrazila je nadu da će program pomoći okončati bez ikakvih problema, kao što je to bio slučaj sa Irskom i Portugalom.
Atina je, takođe, predložila da, prije isteka roka 2016. godine, isplati preostala dugovanja Međunarodnom monetarnom fondu /MMF/.
Međutim, mogućnost da Grčka ostane bez nadzora kreditora izazvala je turbulencije na tržištima, zbog čega je postalo neophodno da Atina ostane povezana sa takozvanom “kreditorskom trojkom” – EU, MMF i Evropskom centralnom bankom.
Ministri finansija EU su tokom proteklog mjeseca saopštili da postoji mogućnost odobrenja kreditne linije koja bi bila upotrijebljena samo u vanrednim prilikama. Ukoliko bi bila odobrena, kreditnom linijom bi rukovodila trojka i finansirala bi se od 1,8 milijardi evra odvojenih za rekapitalizaciju grčkih banaka.
Međutim, zbog mogućnosti prijevremenih izbora, grčka Vlada pruža otpor stavu trojke da su za posljednju tranšu pomoći neophodne dodatne mjere štednje. Zbog spora Atine i Brisela gotovo je nemoguće organizovati kreditnu liniju do 31. decembra, jer bi parlamenti 18 članica morali da daju svoje odobrenje.