BANJALUKA, U Banjaluci je danas predstavljen prototip automobila na električni pogon tipa “stritskuter”, čija bi proizvodnja mogla da počne u Republici Srpskoj ukoliko se u domaćim kompanijama ispune sve tehničke pretpostavke.
Automobil ima obim rada od 100 do 150 kilometara sa jednim punjenjem, što je izuzetno rentabilno vozilo, a proizvodiće se za unaprijed poznatog kupca, jer je njemački patentaš automobila već obezbijedio tržište.
Cijena automobila će se na domaćem tržištu kretati oko 20.000 KM.
Ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević rekao je da će Vlada i resorno ministarstvo pružiti kompletnu podršku ukoliko se ukaže prilika za proizvodnju ovog vozila.
On je izrazio optimizam da će kompanije iz RS uspjeti da dobiju mogućnost za proizvodnju elektromobila, jer su ušle u najuži krug pregovaranja.
Ministar nauke i tehnologije Jasmin Komić izrazio je uvjerenje da će pokretanjem ovog projekta biti ostvareni uslovi za prateći naučno-istraživački rad.
“Uvjereni samo da će doći do proizvodnje elektromobila u Banjaluci i da ćemo time dobiti posao koji će obezbijediti ono što iniciramo našim strateškim opredjeljenjem za uvođenje inovacionog sistema, što podrazumijeva saradnju poslovne i akademske zajednice koju katalizira Vlada”, poručio je Komić.
Stručni konsultant kompanije “Novi Jelšingrad” Dragan Vučetić rekao je da će se u toku ove godine znati da li će se automobil proizvoditi u RS i da je cilj preduzeća iz Srpske da imaju proizvodnju više od 50 odsto dijelova.
On je dodao da će jedan od prvih kupaca elektromobila biti njemačka pošta, koja je sklopila ugovor za 20.000 vozila i da se, ukoliko na domaćem tržištu bude vladalo interesovanje, kapacitet proizvodnje može podići.
Prema njegovim riječima, RS je u finalnoj utrci za dobijanje licence za proizvodnju vozila, a sljedeća faza razgovora biće krajem avgusta i početkom septembra.
“U prvoj fazi 2014. godine proizvodi se 300 automobila nulte serije, da bi korak po korak proizvodnja došla na oko 25 000 automobila godišnje”, poručio je Vučetić. Srna