BANJALUKA – Privredna komora Republike Srpske uputila je danas apel Vladi Republike Srpske da poništi Uredbu o vraćanju cijena na period od 5. marta, ističući da će ovakva mjera dovesti do nestašice određenih proizvoda.
Podsjećamo, Vlada Republike Srpske donijela je Uredbu o vraćanju cijena osnovnih životnih namirnica i drugih proizvoda na nivo koji je zatečen u prometu 5. marta, čime je htjela da spriječi eventualni nekontrolisani rast cijena proizvoda u trgovinama.
Cijene namirnica u Srpskoj moraju biti kao 5. marta
Privredna komora Repblike Srpske dostavila je danas premijeru Radovanu Višković incijativu da Vlada RS stavi van snage Uredbu o vraćanju cijena na prethodni nivo, ističući da će ovakva odluka dovesti do nestašice određenih proizvoda.
“Na osnovu informacija koje smo dobili od trgovinskih preduzeća, a koja se bave maloprodajom prehrambenih proizvoda, zamrzavanje prodajne cijene na nivo od 05. marta 2020. prouzrokovaće nestašicu jednog dijela proizvoda u narednim danima. Broj takvih proizvoda će se povećavati ukoliko navedena Uredba ostane u primjeni. Razlog za to je činjenica da su nabavne cijene za veliki broj proizvoda porasle u periodu od 5. marta do danas. Zbog toga, dobavljači ovih roba neće snabdijevati trgovinske lance ispod svoje nabavne cijene“, navodi se u saopštenju Privredne komore RS.
Dodaju da je činjenica da Republika Srpska uvozi većinu prehrambenih proizvoda, kao i da domaći proizvođači uvoze repromaterijal za proizvodnju, te je neminovno očekivati da će se nabavne i proizvodne cijene za sve više artikala povećavati.
„To će za posljedicu imati da veliki broj artikala neće biti dostupan za nabavku u trgovinskim lancima, te da će se desiti ozbiljni poremećaji u ponudi prema krajnjim kupcima. U cilju prevazilaženja navedenog problema, predlažemo izmjenu Uredbe o ograničenju marži u prometu robe u pravcu dopune člana 2. Uredbe i proširenja liste proizvoda na koje se ista primjenjuje sa proizvodima koji su obuhvaćeni Uredbom o vraćanju cijena na prethodni nivo, kao i da se obezbijedi stroga kontrola njene primjene“, rekli su iz Privredne komore RS.
CAPITAL: D. Eremija