FRANKFURT , Predsjednik Evropske centralne banke (ECB) Žan-Klod Triše nije isključio mogućnost da kamatne stope te banke budu ponovo snižene, nakon što su u četvrtak skresane na rekordno nizak nivo od 1,5 odsto.
“Nismo unaprijed odlučili da smo na najnižem nivou. Ukoliko bude opravdano činjenicama, pokazateljima i ukoliko se neki od rizika koje sam pomenuo materijalizuju, ne isključujem mogućnost daljeg sniženja kamatnih stopa”, rekao je Triše.
On je izjavio da je inflacija u evrozoni znatno snižena i da se očekuje da ostane znatno ispod dva odsto u 2009. i 2010. godini.
“Poslije nove odluke o smanjenju kamatne stope očekujemo da se stabilnost cijena održi u narednom srednjoročnom periodu”, rekao je Triše i izrazio očekivanje da i globalna tražnja i tražnja u evrozoni tokom ove godine oslabe, nakon čega bi trebalo da dođe do postepenog oporavka.
Predsjednik ECB je odbacio mogućnost izmjene kriterijuma za priključenje evrozoni zbog poziva da se pomogne posrnulim centralno evropskim i istočnoevropskim privredama kako bi se zaštitile od globalne finansijske krize.
“Naša pozicija u ovom trenutku je da ne mijenjamo nijedan uspostavljeni poredak”, ukazao je Triše.
Njegova izjava je došla nakon signala da se povećava ekonomski pritisak u dijelovima centralne i istočne Evrope, koji je u jednom trenutku doveo do velike rasprodaje valuta i akcija širom tog regiona, što je podstaklo zabrinutost za zapadne banke koje posluju u tom regionu. Privlačnost zajedničke evropske valute je ponovo porasla, jer se ona u sadašnjem previranju na svjetskom finansijskom tržištu vidi kao potencijalna zaštita od krize. Od zemalja centralne i istočne Evrope koje su se posljednjih godina priključile Evropskoj uniji samo su, međutim, Slovenija i Slovačka prihvaćene kao članice zone evra.
“Donijeli smo propise, kako za one zemlje koje spadaju u prvu fazu učlanjenja u evrozonu, tako i za članice evrozone. Smatram da je pridržavanje tih propisa od veoma velikog značaja za stabilnost EU u cjelini. Smatram da nije dobro kada se ukazuje da su neke od njih u tako lošoj situaciji da je potrebno mijenjati propise zbog takve situacije. Zaista vjerujem da je važno da se pridržavamo postojećih propisa, onakvih kakvi su sada”, rekao je Triše.
On je istakao da je ako i kada neka zemlja ima velike teškoće uvijek moguće da joj se pomogne iz same Evropske unije, na bilateralnoj bazi ili od međunarodnih institucija.
Crne prognoze
ECB prognozira da će privreda evrozone ove godine zabilježiti znatno veći pad nego što se ranije prognoziralo, a da bi 2010. godine trebalo da uslijedi tek blagi oporavak.
U novim tromjesečnim prognozama stručnjaci ECB-a predviđaju pad BDP-a evrozone u rasponu od 2,2 do 3,2 odsto u ovoj godini, u odnosu na ranije prognozirane stope rasta od minus jedan do nula procenata.