LONDON, Purpurni paradajz, genetski modifikovan tako da sadrži hranljive sastojke karakteristične za tamno bobičasto voće, ima preventivno dejstvo protiv raka na miševima, poručuju britanski stručnjaci iz Centra Džon Inis.
Miševi skloni raku hranjeni pomenutim modifikovanim paradajzom živjeli su znatno duže od onih koji su standardno hranjeni bilo da im je u ishranu dodavan običan paradajz ili ne, prenosi Rojters.
“Efekat je bio mnogo veći nego što smo očekivali”, kaže vođa istraživanja Keti Martin. Ovom studijom se potkrepljuje ideja da hrana može da bude genetski modifikovana tako da ljude učini zdravijim.
Istraživanje je bilo usredsređeno na antocijanine, vrstu antioksidanata koji se mogu naći u kupinama i crnim ribizlama. Ranije se pokazalo da ti antioksidanti smanjuju rizik od raka, srčanih i nekih neuroloških bolesti. Ipak, većina ljudi ne uzima dovoljno navedenog voća u ishrani.
Miševi genetski modifikovani tako da se kod njih razvije kancer, u prosjeku su živeli 182 dana kad im je davan pomenuti purpurni paradajz, u poređenju sa prosječno 142 dana koliko su živeli ostali miševi, bez obzira da li su konzumirali običan paradajz ili ne.
Britanski istraživači ipak naglašavaju da je do isprobavanja dejstva modifikovanog purpurnog paradajza na ljudima još dug put i da prvo treba utvrditi kako to pomenuti antioksidanti preventivno deluju protiv tumora i omogućavaju bolje zdravlje.