BERLIN, U savremenom svijetu digitalna infrastruktura postala je važnija od putne, tj. važniji je pristup brzom internetu od pristupa autoputu.
Parna mašina je prije približno 200 godina radikalno promijenila radne i životne prilike ljudi da se danas govori o industrijskoj revoluciji, a internet je izazvao novu revoluciju i promijenio preduzetništvo.
Svjetiljke, jelke, ukrasne kuglice… U Njemačkoj ne možete previdjeti da se bliži Božić i da je vrijeme za kupovinu poklona. Ali, za to ne treba prevaliti veliki put: sve je na internetu!
U 2010. evropska preduzeća imala su šest odsto više isporuka, približno pet milijardi, sa tendencijom rasta.
Od interneta ne profitiraju samo prodavci i isporučioci. U svakom drugom preduzeću u Njemačkoj tvrde da internet ima centralnu ili bar važnu ulogu u poslu. To je dokazala i studija koju je proveo Institut za njemačku privredu na više od 2500 preduzeća.
Firme čije poslovanje zavisi od interneta ulažu više nego druge u istraživanje i razvoj i zapošljavaju više visokoobrazovanih. Internet, kaže direktor Instituta za privredu Mihael Hiter, danas za privredu ima sličan značaj onaj koji je u 18. i 19. vijeku imala parna mašina.
Značaj interneta za njemačku privredu je uporediv sa globalizacijom i istraživanjem i razvojem. Zato ne čudi što se sve više kompanija prilikom potrage za novim sjedištem prvo raspitaju da li u industrijskoj zoni grada postoji pristup brzom internetu.
Digitalna infrastruktura postala je važnija od putne, tj. važniji je pristup brzom internetu od pristupa autoputu. To bi mogla biti šansa za slabije razvijene regione, kaže Diter Kempf, predsjednik hajtek-udruženja “Bitkom”.
Treba imati u vidu i da je brzi internet osnova velikog broja projekata koji su od ogromne važnosti za privrednu budućnost Njemačke. Inteligentne mreže igraće važnu ulogu i u snabdijevanju energijom, pružanju zdravstvenih usluga, upravljanju i obrazovanju, a njihova izgradnja i postavljanje nude i značajne privredne mogućnosti – navodi “Dojče vele”.
Potrebne investicije procjenjuju se na 130 milijardi evra. Izgradnja mreže je zapravo samo jedan od okvirnih uslova da bi bio dostignut pun rast i zaposlenost.
Ne bude li dovoljno obrazovane radne snage i ne riješe li se brzo pravna pitanja u vezi sa zaštitom podataka i autorskih prava – budućnost izgleda sumorno. A internet je tek malom broju preduzeća potpuno nevažan – samo 18 procenata njemačkih firmi je “of lajn”!