BANJALUKA, SARAJEVO, U BiH trenutno ima 145.249 registrovanih pravnih subjekata, što pokazuje da otprilike svaki 26. stanovnik BiH ima registrovanu firmu, podaci su istraživanja ekonomskog sektora.
Naime, prema istraživanju koje je sprovela kompanija “New Market Consulting” iz Sarajeva, u Federaciji BiH su registrovane 84.633 firme, a u RS 56.089, dok je u Brčko distriktu 4.527 preduzeća.
“Ako bismo za kvalifikaciju pravni subjekt uzeli svaku firmu koja je uredno dobila ID/JIB broj, onda možemo reći da je u BiH trenutno 145.249 pravnih subjekata i možemo izvući zanimljiv omjer sa ukupnim brojem stanovnika, gdje prosta računica govori da otprilike svaki 26. stanovnik u BiH ima registrovano preduzeće”, navedeno je u istraživanju.
Prema podacima istog istraživanja, u FBiH trenutno ima 21.078 društava sa ograničenom odgovornošću, a u RS 9.704, dok u Brčko distriktu ta brojka iznosi 1.266.
Saša Petković, predsjednik Sekcije za preduzetništvo pri Udruženju ekonomista RS – SWOT, kazao je da su podaci koji se tiču RS sasvim realni.
“Prema posljednjim podacima Agencije za posredničke, informatičke i finansijske usluge u RS postoji 9.472 društva sa ograničenom odgovornošću, a ostala su zanatsko-preduzetnička i ti podaci su približni ovom istraživanju”, kazao je Petković i dodao da problem predstavlja to što u oba entiteta ne postoji centralni registar preduzeća.
On je naveo i da je u RS prosjek 26 preduzeća na 1.000 stanovnika, a da je prosjek EU 40, dok je u Banjaluci taj broj 56.
Ipak, predstavnici poslodavaca i sindikalnih organizacija smatraju da su ovi podaci neobjektivni.
Ranko Milić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS, istakao je da su ovi podaci pomalo nelogični.
“Ovo istraživanje ne pokazuje realno stanje u oblasti preduzetništva u BiH, a suština priče je u tome da imate veliki broj firmi koje ne funkcionišu, ali su ipak i dalje ostale registrovane zbog komplikovane procedure u vezi s gašenjem preduzeća”, kazao je Milić.
Prema njegovim riječima, postoji još jedna vrsta firmi, a to su one koje su registrovane samo da bi postojale na papiru i da bi mogle da rade određene poslove i tu se, kako kaže Milić, krije siva ekonomija ili rad na crno i to su veliki problemi ovog društva.
Avad Bahto, potpredsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, kazao je da ne vjeruje u tačnost podataka ovog istraživanja, jer je, prema njegovim riječima, nešto takvo nevjerovatno.
On je naveo da je posljednjih nekoliko godina u BiH primjetan konstantan pad broja novoosnovanih firmi, čiji su najveći uzročnici, kako je kazao, vrlo loš ukupni poslovni ambijent prisutan u BiH i ekonomska kriza.
Tabela
Zemlje regiona Broj preduzeća
Srbija 353.894
Hrvatska 271.111
BiH 145.249
Crna Gora 43.549
Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
bilo bi interesantno na taj broj firmi dodati broj zaposlenih, zatim provjeriti koliko je njih prijavilo dobit na kraju godine, koliko uopšte preda Završne račune PU i sl.
Ono što podatak o odnosu preduzeća/stanovnik čini netačnim ili prizvoljnim je taj da niti su svi, kako reče Milić JIB-ovi dokaz da preduzeće obavlja svoju djelatnost, znači postoji, niti postoji tačna informacija koliko stanovnika ima koja opština, regija ili BiH, te su svi podaci koji se temelje na broju stanovnika i demografskim podacima uopšte, NETAČNI!(ili tačni-statistički)