VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond pozvao je uoči evropskog samita Španiju i Italiju da zatraže pomoć evrozone kako bi se riješila dužnička kriza.
Glavni ekonomista MMF-a Olivier Blanšard izjavio je u razgovoru za italijanski Corriere della Sera da je evrozona na korak do toga da usvoji sve potrebne mjere koje će Španiji i Italiji omogućiti da nastave sa zaduživanjem na tržištima i istovremeno sprovode bolne ekonomske reforme.
“U kratkoročnoj perspektivi bilo bi ključno sastaviti plan za te dvije zemlje na ivici evrozone”, izjavio je Blanšard.
“To bi uključivalo nastavak procesa prilagođavanja u samim zemljama, ali i garanciju da se mogu finansirati. Uslov bi bilo njihovo poštovanje preuzetih obaveza”, dodao je glavni ekonomista MMF-a.
“Gotovo smo ostvarili taj cilj ali još nismo došli do kraja”, naglasio je Blanšard.
Visoki izvori u Španiji i evrozoni naznačili su da se Madrid sprema da u narednim nedjeljama zatraži preventivnu kreditnu liniju od evropskog kriznog fonda, što bi Evropskoj centralnoj banci omogućilo da počne sa kupovinom španskih državnih obveznica, nakon što Španija pristane na odgovarajuće uslove.
Italijanski premijer Mario Monti je prošle nedjelje rekao da bi španski zahtjev bio dovoljan da umiri tržišta. Pritom je u više navrata isticao da Rimu pomoć nije potrebna.
Njemački otpor odobravanju preventivne kreditne linije Španiji polako slabi, tvrdi izvor u kontaktu s vodećim njemačkim zvaničnicima, napominjući ipak da odluka vjerovatno neće biti donesena prije 12. decembra i sastanka ministara finansija Evropske unije, a možda i kasnije.
Španija je poručila da kreditna linija, čiji se iznos procijenjuje na oko 50 milijardi evra, ne bi smijela da bude popraćena dodatnim uslovima budući da ispunjavaju sve evropske preporuke o smanjenju budžetskog deficita i ekonomskim reformama.
Visoki izvor u evrozoni koji na visokom nivou učestvuje u pregovorima o dužničkoj krizi istakao je ipak da bi Madridu mogao biti postavljen zahtjev o reformi penzionog sistema. Sporna je odredba o povezivanju rasta penzija s inflacijom koju ekonomisti smatraju neodrživim fiskalnim teretom.
Čelnici Evropske unije će na dvodnevnom samitu raspravljati o koracima u smjeru uspostavljanja jedinstvenog supervizora za banke, a na dnevnom redu će se naći i prijedlozi o bližoj integraciji evrozone.
Njemački ministar finansija Volfgang Šojble predložio je da evrozona imenuje povjerenika za valute koji bi imao pravo veta na budžete zemalja članica.
Procijenjuje se da na predstojećem samitu neće biti donesene nikakve konkretne odluke. Hina