VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) zadržao je danas svoje projekcije rasta svjetske ekonomije, predviđajući za tekuću godinu rast od 3,1 odsto, a za 2017. godinu rast od 3,4 odsto.
U najnovijem izvještaju “Svjetske ekonomske perspektive”, MMF navodi da će oštar pad BDP-a SAD u tekućoj godini zbog slabijih ekonomskih performansi u prvom polugođu, biti neutralisan kroz jačanje ekonomske aktivnosti u Japanu, Njemačkoj, Rusiji, Indiji i još nekim tržištima u razvoju, prenosi agencija Rojters.
Najnovije projekcije su objavljene u trenutku kada se globalni zakonodavci okupljaju u Vašingtonu na ovonedjeljnom godišnjem zasjedanju MMF-a i Svjetske banke.
Razvijene ekonomije će se, kako je saopštio MMF, suočiti sa usporavanjem privrednog rasta u 2016. godini, i on će iznositi 1,6 odsto, što je za 0,2 procentna poena niže u odnosu na projekciju iz jula.
Istovremeno, rast BDP-a zemalja u razvoju će ubrzati za 0,1 procentni poen, na 4,2 odsto.
Projekcije MMF-a za obe grupe zemalja za 2017. godinu su ostale nepromjenjene, pri čemu za razvijene ekonomije Fond predviđa rast od 1,8 odsto, a za tržišta u usponu rast od 4,6 odsto.
SAD su imale najvećeg udjela u usporavanju rasta BDP-a razvijenih ekonomija, budući da je projekcija rasta BDP-a Sjedinjenih Država snižena na 1,6 odsto sa 2,2 odsto za 2016. godinu zbog razočaravajućih ekonomskih performansi iz prvog ovogodišnjeg polugođa.
Prognoza MMF-a za Japan je blago poboljšana zbog veće potrošnje vlade u Japanu, odlaganja podizanja stope poreza na dodatu vrijednost i ekspanzivne monetarne politike. Naime, prognoza je podignuta na rast od 0,5 odsto u 2016. i na 0,6 odsto u 2017. godini.
Prema procjenama Fonda, Britaniju takođe čeka za 0,1 procentni poen bolji privredni rast u 2016. godini, ali je projekcija za 2017. godinu snižena za 0,2 procentna poena, na 1,1 odsto zbog neizvjesnosti u pogledu Bregzita.
Kada je reč o evrozoni, Fond je popravio svoju projekciju, prognozirajući sada privredni rast 19-članog bloka od 1,7 odsto u 2016. godini, što je bolje u odnosu na prethodnu projekciju od 1,6 odsto, a posljedica je nižih cijena nafte i ekonomskih podsticaja koje pruža Evropska centralna banka.
Projekcija za Kinu je ostala netaknuta, odnosno predviđa se rast od 6,6 odsto u tekućoj i od 6,2 odsto u 2017. godini.
MMF upozorava na opasan nivo duga Kine
Zavisnost Kine od zaduživanja raste opasnom brzinom, zbog čega zvanični Peking mora djelovati kako bi spriječio krizu u drugoj najvećoj svjetskoj ekonomiji, upozorio je danas Međunarodni monetarni fond (MMF).
Ta institucija je, takođe, saopštila da kineski lideri moraju pokrenuti ključne reforme, i istakla da “neodrživo visoki” ciljevi privrednog rasta zvanicnog Pekinga samo pogoršavaju probleme, prenosi agencija Frans pres.
“Iako je Kina ostvarila napredak u naporima da preusmeri pokretače privrednog rasta, neuspeh u rešavanju strukturnih izazova bi mogao da uništi do sada urađen posao”, poručuje MMF.
U najnovijem ekonomskom izvještaju “Svjetske ekonomske perspektive”, MMF navodi da Kina nastavlja da ostvaruje napredak u realizaciji složenog zadatka preusmjeravanja sopstvene ekonomije ka potrošnji i uslugama, i u omogućavanju veće uloge tržišnih snaga.
“Ipak, zavisnost ekonomije od kredita raste opasnom brzinom”, dodaje se u izveštaju.
Kina bi, prema ocjenama MMF-a, trebalo da obuzda rast kreditiranja i da smanji podršku “neodrživim” državnim preduzećima, prihvatajući “sporiji rast BDP-a”.
Ukupan dug Kine je krajem prošle godine porastao na 168,48 biliona juana (25.000 milijardi dolara), što je jednako 249 odsto nacionalnog BDP-a, prema podacima Kineske akademije za socijalne nauke.
MMF predviđa rast BDP-a Kine od 6,6 odsto u tekućoj godini, i potom njegovo usporavanje na 6,2 odsto u 2017. godini. Tanjug