BANJALUKA – Ukoliko se Republika Srpska povuče iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH to će po nju imati velike ekonomske posljedice, izjavio je rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Endru Džuel.
Ne želeći da ulazi u problematiku zbog koje je došlo do ove inicijative, Džuel ocjenjuje kako bi se dokazano dobar okvir za prikupljanje poreza u BiH raspao.
“Bosna i Hercegovina bi se tada vjerovatno vratila u situaciju prije nego je uspostavljna UINO, kada su poreska konkurencija između entiteta i raširena poreska evazija umanjivale prihode širom zemlje. Niži prihodi bi u ovom slučaju ugrozili ključne usluge koje vlade trenutno pružaju. Rasformiranje UIO bi takođe ugrozilo blagovremeno servisiranje vanjskog duga BiH što trenutno UIO osigurava putem automatskog mehanizma koji je izolovan od političkog uplitanja. Čak i da entiteti ostanu opredjeljeni servisiranju svojih obaveza, tranzicija od ovog provjerenog mehanizma bi vjerovatno oslabila raspoloženje investitora i povećala troškove zaduživanja”, upozorava Džuel.
Dodaje kako MMF zbog toga podstiče vlasti da očuvaju integritet UIO BiH, koja je prema njihovoj ocjeni stub ekonomije koji služi građanima BiH.
Iz MMF-a podsjećaju kako se prihodi koje UIO prikuplja koriste za finansiranje škola, bolnica, za izgradnju puteva i autoputeva te za isplatu penzija.
“Izuzev u 2020. godini kada nas je pogodila pandemija, ovi prihodi posljednjih godina bilježe stalni rast. Sa oporavkom ekonomije, mi očekujemo da će ove godine prihodi od indirektnih/neizravnih poreza dostići najviši nivo do sada”, poručio je Džuel.
CAPITAL: D.T.