VAŠINGTON, Sjedinjene Američke Države bi mogle zapasti u duboku, dugotrajnu recesiju kao posljedicu jedne od najvećih finansijskih kriza koja je ikada pogodila tu zemlju, dok zoni evra preti manji rizik, procjenio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
Na osnovu poređenja sadašnje finansijske krize sa ranijim, MMF je, u izveštaju “Svjetski ekonomski izgledi”, koji će biti objavljen iduće sedmice, zaključio da postoje znatni izgledi za veliko slabljenje američke privrede.
Analitičari MMF su uporedili 113 slučajeva finansijskog stresa u 17 industrijalizovanih zemalja tokom posljednjih 30 godina i utvrdili da je oko 60 odsto tih slučajeva dovelo do slabljenja privrede, ali da su recesije vezane za sektor bankarstva bile dva do tri puta veće i trajale dva do četiri puta duže od uobičajenog slabljenja ekonomije.
Kolaps tržišta nekretnina bio je glavni uzročnik kreditne krize u SAD, podsjetio je MMF.
Razmjera finansijske neuravnoteženosti u sektoru nekretnina je od ključnog značaja za određivanje da li će slabljenje privrede prerasti u recesiju, ukazao je zvaničnik MMF Subir Lal.
Agencija DPA napominje da MMF u svojoj procijeni nije uzeo u obzir plan američke vlade za spasavanje finansijskog tržišta, vredan 700 milijardi dolara, koji je u četvrtak odobrio Senat.