VAŠINGTON, Izvršni direktor Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Dominique Strauss-Kahn upozorio je zemlje članice da ne koriste vrijednost svojih valuta kao ekonomsko oružje, otvarajući godišnje zasjedanje MMF-a i Svjetske banke u Washingtonu.
Ministri finansija i guverneri centralnih banaka 187 zemalja članica MMF-a i Svjetske banke na trodnevnom će skupu raspravljati o podsticanju uravnoteženijeg globalnog oporavka, stabiliziranju valutnih tržišta, reformi upravljanja MMF-om i drugim pitanjima.
Strauss-Kahn je na otvaranju plenarne sjednice skupa rekao da se globalna privreda i dalje napreže, izlazeći iz najteže recesije nakon II. svjetskog rata. “Okupili smo se u ključnom trenutku suočeni s vrlo neizvjesnom budućnošću. Rast se vraća, ali svi znamo da je krhak i neujednačen”, rekao je Strauss-Kahn. Najveća je opasnost, po njemu, prekid saradnje među zemljama na što ukazuje sve češće spominjanje mogućih valutnih ratova.
Posljednjih dana, SAD je povećao pritisak na Kinu da dopusti rast vrijednosti svoje valute, kako bi se povećao američki izvoz. Razne druge zemlje, uključujući Japan, Brazil i Južnu Koreju, preduzele su korake da slabljenjem svojih valuta podstaknu izvoz. Strauss-Kahn je kazao kako bi bila velika pogreška da zemlje neopravdano smanjuju vrijednost svojih valuta radi povećanja izvoza. Umjesto toga, rekao je, zemlje trebaju raditi za jačanju privredne saradnje, jer će se bez toga globalna privreda nastaviti mukotrpan oporavak uz slabo zapošljavanje.
On je istaknuo da je od početka recesije 2007., u svijetu izgubljeno više od 30 miliona radnih mjesta. “Ako ne dođe do većeg rasta zapošljavanja suočavamo se s rizikom izgubljenog naraštaja mladih ljudi za koje neće biti radnih mjesta”, kazao je Strauss-Kahn.
MMF bi na sastanku ovoga vikenda trebao otvoriti i konsultacije o udvostručenju svog kapitala, s 328 milijardi dolara na oko 700 milijardi dolara kroz dodatne kvote zemalja članica, izvijestio je u petak japanski poslovni list Nikkei. To prvo povećanje u zadnjih 11 godina i vjerovatno najveće do sada, bilo bi odgovor na finansijsku krizu, navodi list. Hina