BANJALUKA – Međunarodni monetarni fond (MMF) ocjenjuje da ekonomska aktivnost u Bosni i Hercegovini usporava dok je inflacija i dalje visoka zbog čega je potrebno donijeti brojne mjere i što prije reagovati.
Tako MMF smatra da bi Centralna banka BiH odmah trebala smanjiti razliku u odnosu na kamatne stope u evrozoni tako što će povećati stope naknada na rezerve banaka.
Agencije za bankarstvo po njima bi trebale ukinuti mjere kojima se remete kamatne stope i osigurati da klasifikacija aktive banaka i rezervisanja za kreditne gubitke tačno odražavaju kreditni rizik i gubitke.
Takođe, ocjenjuje MMF, vlasti bi trebale povećati pripravnost u kriznim situacijama i uspostaviti fond za finansijsku stabilnost koji bi mogao olakšati restrukturiranje banaka i osigurati likvidnost u izuzetnim okolnostima.
Smatraju da su pozivi na upotrebu sredstava Centralne banke s ciljem finansiranja entitetskih budžeta ili davanja kredita bankama ili širem privatnom sektoru pogrešni, zbog čega im se treba snažno oduprijeti.
„S ciljem pospješivanja ekonomskog rasta vođenog privatnim sektorom, vlasti trebaju ubrzati druge reforme. Takve reforme uključuju jačanje nadzora nad javnim preduzećima i njihovog upravljanja, unapređenje poslovnog okruženja, te digitalizaciju ekonomije”, saopšteno je iz MMF-a.
Dodaju i da bi se trebali pojačati napori u prevenciji korupcije. Neposredni prioritet bi bio donošenje novog zakona o sprečavanju pranja novca.
Inače, MMF je saopštio da je inflacija u oktobru prošle godine bila 17,4 odsto te da od tada ima trend pada. Predviđaju da će tokom ove godine prosječna inflacija pasti na šest odsto, što je u skladu s padom cijena hrane i energije na međunarodnim tržištima.
Međutim, kako zapažaju, inflacija u koju nisu uključene cijene hrane i energije tek treba dostići vrhunac.
“Prisutni su visoki negativni rizici, koji uključuju naglo ekonomsko usporavanje u Europi, jačanje političkih napetosti na domaćem planu, te ostvarivanje mfinansijskih rizika”, zaključuju u MMF-u.
CAPITAL: D. T.