PRIŠTINA, Politička kriza na Kosovu predstavlja “ključni rizik” po stendbaj aranžman Međunarodnog monetarnog fonda odobren Kosovu i mogla bi dovesti do revizije perspektiva rasta ekonomije Kosova za tekuću i naredne godine, upozorio je danas MMF.
“Smatramo da politički zastoj i tenzije predstavljaju ključni rizik po ovaj program. Zabrinuti smo, jer to može ugroziti povjerenje na relaciji investitor-potrošač”, izjavio je stalni predstavnik MMF-a na Kosovu, Rud Vermjulen na konferenciji za novinare održanoj povodom prve revizije stendbaj aranžmana.
Vermjulen je iznio prognozu da će ekonomija Kosova ove godine ostvariti rast od 3,8 odsto, a u 2017. godini rast od 4,1 odsto.
Prošlogodišnji rast bruto domaćeg proizvoda (BDP) Kosova je, prema njegovim riječima, iznosio 3,5 odsto, što je za 0,3 procentna poena više u odnosu na projekcije MMF-a, i rezultat je porasta stranih investicija i doznaka.
Predstavnik MMF-a je, međutim, upozorio i na mogućnost revizije prognoza rasta BDP-a Kosova, ukoliko se “aktuelna situacija nastavi ili pogorša”.
Priština je u julu prošle godine potpisala dvogodišnji stendbaj aranžman sa MMF-om u vrijednosti od 184 miliona evra, iz koga je do sada povučeno 71 milion evra, navodi Rojters.
Krajem prošle godine, opozicioni poslanici u parlamentu Kosova su na sve načine nastojali da primoraju kosovsku vladu na ostavku, pa su u više navrata koristili i suzavac u parlamentu kako bi prekinuli održavanje sjednica.
Pristalice kosovske opozicije traže poništavanje Briselskog sporazuma koji se odnosi na formiranje Zajednice srpskih opština i sporazuma o demarkaciji granice sa Crnom Gorom. Tanjug