BEOGRAD, Ekspert Bečkog instituta za međunarodnu ekonomiju Vladimir Gligorov ocijenio je da bi naredni reformski korak Vlade Srbije trebalo da bude usmjeren na modernizaciju javnog sektora.
Gligorov je istakao je da bi ta reforma trebala da obuhvati i Poresku upravu i uklanjanje parafiskalnih nameta za privedu. Kada je riječ o modernizaciji države, prema njegovim rečima, ključno je da se zna ko šta plaća i šta građanin kupuje time kada plaća porez.
– Mora da se zna kakva prava ostvaruje i da neko ko je preuzeo odgovornost za javno preduzeće, na primer, radi svoj posao na efikasan i racionalan način, u skladu sa budžetom i da ne stvara dugove – rekao je Gligorov.
Upitan šta bi vlada mogla da očekuje budući da uskoro stiže Misija MMF-a kako bi se razmatrala šesta revizija aranžmana koji je Srbija zaključila sa tom institucijom, kaže da su ti odnosi sada “neproblematični”, jer se preuzete obaveze uglavnom ispunjuju.
– Ostaju još strukturni problemi koji se stalno pominju i to je vezano za javni sektor, privatizacije, restruktuiranje elektroindustrije, železnica. To su sve obaveze koje se znaju i koje će se razmatrati – naveo je.
Komentarišući što se, i da li se odustalo od prvobitne zamisli da bi do isteka programa sa MMF-om, odnosno za tri godine, iz javnog sektora trebalo da ode 75.000 ljudi, Gligorov kaže:
– Sa stanovišta MMF fiskalna održivost je ključna, to je glavni problem zbog čega MMF i postoji. Eventualna racionalizacija broja zaposlenih u javnom sektoru vezana je za to da li se troši više javnih para nego što se prihoduje. Pa ako drugačije ne može, zahteva se otpuštanje radnika. Ako budžetski deficit nije problem, onda razloga za insistiranje na otpuštanju više nema – zaključuje ovaj stručnjak. Vestionline.com