VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) želi “realno, a ne brzo rješenje” za dužničku situaciju u Grčkoj, izjavila je danas direktorka fonda Kristin Lagard, dan nakon što se javno sukobila sa evropskim zvaničnicima na tu temu.
Lagard je, takođe, pozvala američke zakonodavce da “po svaku cijenu” izbjegnu “fiskalnu liticu”, odnosno kresanje budžetske potrošnje i rast poreza, koji će stupiti na snagu 1. januara, ako Kongres ne postigne dogovor, prenijela je agencija AFP.
Direktorka MMF-a je, na konferenciji za štampu u Maleziji, na pitanje da li će fond insistirati da kreditori Grčke pristanu na “šišanje” duga, odgovorila da svi partneri “dijele zajednički cilj” da se Grčka vrati na put ekonomske stabilnosti.
“Očigledno, iz ugla MMF-a, mi želimo realno rješenje, a ne brzo rješenje, a to znači da dug treba da postane održiv što je prije moguće”, navela je ona.
U ponedjeljak su se Lagardova i predsjednik evrogrupe Žan-Klod Junker otvoreno sukobili oko ključnih ciljeva u okviru programa pomoći za Grčku.
Junker je, nakon sastanka ministara finansija evrozone u Briselu, poručio da ciljno smanjenje javnog duga na 120 odsto bruto domaćeg prozivoda (BDP) treba da bude odloženo za dvije godine do 2022. Trenutni nivo grčkog duga iznosi 170 odsto BDP-a.
Lagard je, pak, poručila da vjeruje da cilj za smanjenje duga treba da ostane isti, odnosno do 2020, koliko je prvobitno dogovoreno.
Direktorka MMF-a je takođe napomenula da “zakonodavci u SAD moraju da izbjegnu takozvanu ‘fiskalnu liticu’ po svaku cijenu”, jer će, u suprotnom, privredni rast u toj zemlji pasti na nulu ili ispod nje, “a ostatak svijeta na to neće ostati imun. Ta neizvjesnost mora da bude riješena”, dodala je ona.
Lagard je navela da evrozona “takođe mora da ispuni svoje obaveze na nacionalnom i regionalnom nivou – fiskalne, finansijske, strukturne. I ponavljam, svi igrači moraju da odigraju svoj dio”.
Osnovni prioritet je, prema njenim riječima, bankarska unija kao nadogradnja monetarne unije. “Prvi korak treba da bude jedinstveni nadzorni okvir, a na kraju treba formirati panevropsku šemu garancija depozita”, zaključila je Lagardova. Tanjug