VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) nije uočio dolazeću finansijsku krizu djelimično zbog toga što je bio pod snažnim uticajem bogatih zemalja, pokazuju rezultati unutrašnje istrage u ovoj instituciji.
Kancelarija za nezavisne procjene saopštila je da je među ekonomistima MMF-a vladalo uvjerenje da razvijene zemlje posjeduju veliko znanje u oblasti monetarne i regulatorne politike i da zato one ne mogu biti pokretači velike finansijske krize.
MMF je bio previše pod uticajem “ugleda i stručnosti” određenih zemalja, piše u izvještaju i dodaje se da su zvaničnici MMF-a oklijevali da ispituju stanje naprednih ekonomija, jer su imali ograničen pristup bankarskim podacima i nedovoljan uvid u određena finansijska tržišta.
U dokumentu je postavljeno pitanje zašto su mnoge bogate zemlje bile isključene iz “testova ranjivosti”, koji služe za identifikaciju država sklonih krizama, dok su zemlje u razvoju bile obuhvaćene tim provjerama.
Istražitelji su zaključili da je osoblje MMF-a generalno podržavalo stavove SAD, Britanije i ostalih razvijenih zemlja u vezi sa time da su njihovi finanijski sistemi zdravi i otporni na krize.
Labavi standardi davanja hipotekarnih kredita u SAD podstakli su rast tržišta nekretnina do njegovog kolapsa, što je pokrenulo domino efekat kreditne krize širom svijeta u periodu od 2007. do 2009. godine.