VAŠINGTON, Kuvajt mora da sprovede dublje reforme u politici subvencija kako bi smanjio budžetski manjak koji su izazvale niske cijene nafte, uprkos političkoj osjetljivosti u zemlji po pitanju tih reformi, saopštio je Međunarodni monetarni fond (MMF).
Nakon što je, poslije 16 godina suficita, iskazao prvi budžetski deficit od 15 milijardi dolara u prošloj fiskalnoj godini, Kuvajt je donio niz mjera štednje podižući cijene goriva, struje i vode, prenosi agencija Frans pres.
Ovaj emirat, inače član Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK), liberalizovao je prošle godine cijene dizel goriva i kerozina, a nedavno je podigao i cijenu benzina, što je izazvalo političku krizu koja je dovela do raspuštanja parlamenta i raspisivanja prijevremenih izbora.
Međutim, čak i sa ovim mjerama, Kuvajtu će biti potrebno ogromnih 35 milijardi kuvajtskih dinara (116 milijardi dolara) za finansiranje budžetskog deficita u idućih šest godina, naveo je MMF u izvještaju objavljenom sinoć.
“Uprkos vladinim reformskim merama, kuvajtski fiskalni i tekući račun bilansa plaćanja su se znatno pogoršali”, navodi MMF, dodajući da je “dalja reforma politike subvencija od kritičnog značaja”.
U izveštaju se ohrabruju “vlasti da krenu napred s planovima za dalju racionalizaciju subvencija u sektoru energetike”, koje su u prošlogodišnjem bužetu procjenjene na blizu 7,0 milijardi dolara. Takođe se pozivaju kuvajtske vlasti na kontrolu plata i povećanje nenaftnih prihoda.
Ranije ove godine, vlada je odobrila opsežan plan usmjeren na reformu politike subvencija, ekonomsku diverzifikaciju i kontrolu mase plata, koje u javnoj potrošnji učestvuju sa gotovo polovinom.
Taj plan je naišao na žestoko protivljenje u prethodnom parlamentu ali kod većine kandidata na izborima zakazanim za 26. novembar.
Prema izvještajima lokalnih medija, vlada planira da ukine subvencije do 2020. godine.
Kako bi realizovao budžetsko finansiranje potreba, Kuvajt je povukao milijarde dolara iz svog 600 milijardi dolara vrijednog suverenog fonda.
Takođe je pribjegao zaduživanju i planira emisiju domaćih i inostranih obveznica u vrijednosti 16,6 milijardi dolara.
Za ovu fiskalnu godinu, Kuvajt predviđa budžetski deficit od 29 milijardi dolara. Tanjug