KAIRO, Egipat nema baš puno izbora osim da se obrati Međunarodnom monetarnom fondu za pomoć od 15 milijardi dolara, kako bi izbjegao pravu finansijsku krizu.
Čini se, ipak, da egipatske vojne vlasti oklijevaju da to učine kako ih ne bi okrivili da su tokom svoje vladavine zatražili novčanu pomoć od jedne inostrane institucije.
Ekonomisti ističu da kredit od tri milijarde dolara od MMF-a, o kojem je Egipat pregovarao ali zatim u junu od njega odustao, možda više ne bi bio dovoljan da bi se postigla uobičajena devalvacija domaće valute i pod kontrolu stavio rastući budžetski deficit te zemlje, prenio je Rojters.
Privreda Egipta, pogođena posljedicama višemjesečnih nemira i nasilja, pretrpjela je ove sedmice dodatni udarac kad je agencija za kreditni rejting “Mudis” snizila rejting te zemlje za jedan stepen i upozorila da bi, zbog političke neizvjesnosti, ocjena mogla ponovo da bude snižena.
“Kredit od tri milijarde dolara više ne bi bio dovoljan jer, kad se o njemu u junu pregovaralo, situacija je bila značajno drugačija”, izjavio je ekonomista konsultantske firme “Kapital ikonomiks”, Said Hirš.
Više bivših i sadašnjih egipatskih zvaničnika, među kojima su dva bivša ministra finansija iz vremena političke tranzicije te zemlje, aktuelna ministarka za planiranje i aktuelni premijer, ukazali su na to da je Egiptu potrebna ili da razmatra podršku od MMF-a.
Vojna vlast, međutim, oklijeva. Premijer Kamal al-Ganzuri, koga je imenovala vojska i koji je tu funkciju obavljao i tokom devedesetih kad je Egipat imao aranžman sa MMF-om, izjavio je prošle sedmice da vlada neće pristati na zajam Fonda dok ne bude poznato više detalja novog budžeta.
Al-Ganzuri je ipak dodao da će kredit možda biti neophodan i upozorio da će Egipat možda morati da primjeni određene mjere štednje kako bi popravio finansijsko stanje.
Ekonomisti predviđaju da će se slabljenje egipatske funte ubrzati, što će izazvati još veći rast stope inflacije i kamate na državne obveznice, a time i nove nemire budući da će još više ljudi postati siromašno. Stručnjaci procjenjuju da bi kredit od MMF-a sada trebalo da iznosi između deset i 15 milijardi dolara. Tanjug