VAŠINGTON, Međunarodni monetarni fond (MMF) procijenjuje da će japanska i kineska ekonomija ozbiljno usporiti u naredne dvije godine, ali će rast azijskog regiona ostati snažan, jer je domaća tražnja neutralisala negativne efekte slabe globalne trgovine, saopšteno je danas iz te međunarodne finansijske institucije.
Podsticajne mjere vlada, niže cijene sirovina i niska stopa nezaposlenosti će pomoći ekspanziji tog regiona, ocijenjuje MMF u izvještaju “Regionalne ekonomske perspektive”, istovremeno pozivajući lidere da preduzmu reforme, prenosi agencija Frans pres.
U izvještaju je upozoreno i na nekoliko spoljnih izazova, kao što su slabost u razvijenim ekonomijama, slaba globalna trgovina i veća volatilnost na globalnim finansijskim tržištima.
Od prethodnog izvještaja o perspektivama ovog regiona iz oktobra, globalna tržišta su se suočila sa velikim kolebanjima, pri čemu su zabrinutost u pogledu stanja kineske ekonomije i sunovrat cijena nafte uzrokovali sunovrat berzanskih indeksa u januaru i februaru.
Iako je od marta evidentiran blagi oporavak, investitori su i dalje na oprezu, navodi AFP.
“Azija ostaje najdinamičniji dio globalne ekonomije, ali je suočena sa ozbiljnim poteškoćama, kao što su još uvijek slab oporavak globalne ekonomije, usporavanje svjetske trgovine i kratkoročni efekti kineske tranzicije na novi razvojni model”, navodi se u izvještaju.
Bruto domaći proizvod (BDP) Azije će ove i naredne godine porasti za 5,3 odsto, što je niže u odnosu na prethodnu projekciju rasta od 5,4 odsto.
Kineska ekonomija, druga najveća na svijetu i ključni pokretač globalne ekonomije, trebalo bi da ove godine, prema projekcijama MMF-a, poraste za 6,5 odsto, a u narednoj za 6,2 odsto.
Fond je ukazao i na to da kinesko rukovodstvo sprovodi ekonomsku tranziciju, nastojeći da se sa državnih investicija i izvoza preorijentiše na domaću potrošnju.
I privredni rast Japana bi, kako navodi MMF, trebalo da uspori, zbog čega je ta institucija prepolovila projekciju rasta BDP-a te zemlje na rast od 0,5 odsto u 2016. godini zbog očekivanog povećanja stope poreza na dodatu vrijednost, kao i dugoročnog problema ubrzanog starenja populacije i ogromnog javnog duga. Tanjug