ISTANBUL, Međunarodni monetarni fond (MMF) je danas saopštio da se svjetska privreda oporavlja brže nego što se očekivalo, ali opominje vlade da ne odustaju prerano od stimulativnih mjera.
Pozitivan izveštaj fonda tumači se kao znak opreznog olakšanja, uprkos nastavku nevolja sa zapošljavanjem i prepreka u nastojanjima da se poboljša regulativa na finansijskom tržištu.
Ekonomska kriza slabi i možda će se pokazati da je manje razorna nego što se strahovalo.
Prema šestomjesečnom Svjetskom ekonomskom pregledu MMF-a, objavljenom danas u Istanbulu, svijet će 2010. godine imati privredni rast od 3,1 odsto, a za oporavak će u najvećoj mjeri biti zaslužna pokretačka snaga ekonomija zemalja u brzom razvoju, kao što su Kina i Indija. Današnja procjena rasta je znatno iznad 2,5 odsto iz prethodnih predviđanja MMF-a.
Za ovu godinu, MMF predviđa pad svjetskog bruto domaćeg proizvoda od 1,1 procenta umjesto smanjenja od 1,4 odsto, predviđenog u julu.
MMF upozorava da ne treba prerano povlačiti stimulativne mjere i kaže da neizvjestan rast u svijetu u razvoju može da dovede vlade u nedoumicu između nastavka stimulativnog trošenja ili smanjivanja takvih ulaganja kako im dugovi i deficiti ne bi uništili finansije.
MMF kaže da se ekonomski rast pokrenuo – Francuska, Nemačka i Japan su već zvanično van recesije – zahvaljujući usklađenim naporima vlada i centralnih banaka koji su podstakli potražnju i pomogli da se ublaže strahovanja od potpunog sloma svjetskog finansijkog sistema. Banke su spasene, privrede stimulisane deficitarnim ulaganjima, a kamate oštro smanjene.
Uprkos optimizmu, MMF kaže da je rast koji se očekuje iduće godine i dalje daleko ispod onog kakav je bio prije nego što je finansijska kriza izbila prije godinu dana.
Najveći rizik za svjetsku privredu, kaže fond, je moguća slaba potražnja u razvijenim zemljama, odnosno SAD, u Zapadnoj Evropi i Japanu.
MMF predviđa da će privreda SAD, najveća na svetu, imati rast od 1,5 odsto 2010. godine, posle pada za 2,7 procenta u ovoj. BDP 16 država evro-zone uvećaće se za 0,3 odsto, dok će Japan iduće godine imati rast od 1,7 procenata.