BEOGRAD, Oporavak Srbije je brži nego što se očekivalo, i u pogledu rezultata specifičnih sektora i kad je riječ o otvaranju radnih mjesta, izjavila je Tanjugu šefica odjeljenja za tržišta u razvoju sektora za Evropu Međunarodnog monetarnog fonda Ana Ilina.
Ilina je ukazala da je to bila ocjena prilikom posljednje posjete Srbiji Misije MMF koju je predvodio Džejms Ruf, te da je zbog bržeg oporavka zemlje, Misija i podigla prognoze rasta za ovu godinu na plus 0,5 odsto.
“To je svakako dobra vijest”, rekla je Ilina Tanjugu i dodala da će za sljedeću godinu procjena MMF-a kada je riječ o rastu BDP-a težiti ka nivou od 1,75 odsto za Srbiju.
Ilina podsjeća da je Srbija sada u procesu implementacije i kreiranja reformi u kontekstu trogodišnjeg programa koji je u februaru 2015. zaključen sa MMF i poručuje da će to dati impuls i privrednom rastu.
“Sljedeći plan predviđen program sa MMF-om, Srbija će nastaviti s aktivnostima poput promovisanja privatnog sektora, unapređenja poslovne klime, unapređenja fleksibilnosti na tržištu rada i kapitala. Zatim, tu su i reforma i poboljšanje efikasnosti u državnim preduzećima, unapređenje javne administracije i Poreske uprave, ali i sudstva”, navodi ona.
Prema njenim riječima, u cilju podizanja rasta na održiv način, i veće produktivnosti, potrebno je napraviti ozbiljne reforme.
Ilina se osvrnula i na rezultate i izglede zemalja Centralne, Istočne i Jugoistočne Evrope, pozivajući se na procjenu prezentiranu u posljednjem izvještaju Sektora za Evropu objavljenom 13. novembra ove godine.
Ona je navela da se ove godine očekuje pad BDP-a od 0,6 odsto u regionu kao cjelini. Iako mnoge privrede rastu zdravim tempom, privrede Rusije i drugih zemalja članica Zajednice nezavisnih država (CIS) su bile u padu ove godine, rezultirajući ukupnim negativnim rastom regiona kao cjeline.
Ilina je dodala da su projekcije bolje za 2016. godinu kada se očekuje oporavak i stabilizacija zemalja CIS-a, a takođe i snažniji rast u Jugoistočnoj Evropi, što će dovesti do ubrzanja rasta regiona kao cjeline na 1,3 odsto. Tanjug