VAŠINGTON, Evropske zemlje će se oporavljati od globalne ekonomske krize različitim brzinama tokom 2010. godine, uz postupno poboljšanje na tržištu rada, izjavio je direktor evropskog odjela MMF-a Marek Belka.
Kako se 2009. bliži kraju, Belka je kazao kako je ono što je upadljivo u Evropi to što je svaka pojedina zemlja imala različit put tokom globalne krize. Koliko su teško zemlje pogođene opadanjem trgovine i kolanja kapitala bilo je određeno otvorenošću ekonomije i kvalitetom politika i institucija, više nego geografskom podjelom Istok-Zapad.
Te će različite polazišne tačke takođe uticati da oporavak ide različitim brzinama, rekao je poljski ekonomist Belka, u intervjuu za MMF-ov Survey online objavljenom u utorak.
Na pitanje kakva će biti 2010. godina za Evropu, Belka je kazao da je kriza koja je pogodila Evropu krajem 2008. bila bez presedana, te da 2010. neće biti nimalo slična 2009.
“Sada smo na sredini oporavka ali on nije jako snažan, iako je jasno da se situacija popravlja … Godinom 2010. dominiraće izazov postizanja ravnoteže između nastavka potpore ekonomiji i postepenog ukidanja nekonvencionalanih mjera … posebno finansijskih i monetarnih”, rekao je Belka.
Bankarski sektor u Evropi još nije u dobrom stanju kao što bismo to željeli, rekao je Belka, ističući da su problemi koncentrisani u ograničenom broju institucija, tako da se kreatori politike trebaju koncentrisati na njih.
“Nacionalne vlasti trebaju osigurati da banke povećaju kapital kako bi se mogle nositi s budućim gubicima od kredita, te biti u položaju produžiti kredite. Od slabih banaka treba tražiti da prikupljaju kapital i provedu restrukturisanje”, rekao je Belka.
Za tržište rada, čelnik evropskog odjela MMF-a je kazao kako očekuje da će se početi popravljati krajem 2010. i početkom 2011., tek nakon oporavka poslovnih aktivnosti.
Istakao je nejednako stanje s nezaposlenošću u najrazvijenijim zemljama Evrope, gdje je ona neznatno povećana s krizom, u odnosu na zemlje poput Španije, Irske i brojnih novih evropskih ekonomija, gdje je nezaposlenost oštro narasla.
Na pitanje o savjetu kreatorima politike u odnosu na mjere koje su uvedene za borbu s krizom, Belka je kazao kako podržava stajalište da te mjere za sada treba zadržati, jer nije sigurno koliko je oporavak jak, te da treba planirati oprezan izlaz a u 2011. početi s fiskalnom konsolidacijom, pri čemu je izrazio punu podršku MMF-a pristupu Evropske komisije.
Naglasio je da neke zemlje moraju djelovati brže, poput Grčke, Irske i Španije, kao i da je nekoliko zemalja na istoku – Srbija, Ukrajina, Rumunjska i Mađarska, već počelo s procesom konsolidacije.
Na pitanje o glavnim poukama iz krize, Belka je kazao kako “dobre politike počinju u dobrim vremenima”, a krize nas natjeraju da shvatimo kako dobra vremena ne traju vječno.
“Zbog toga su dobra vremena takođe period kada se trebe pobrinuti za loše dane, ne samo s akumulisanjem rezervi već i izgradnjom institucija koje su u stanju odoljeti naletu krize, uključujući i finansijski sektor”, istakao je Belka.