VAŠINGTON, Izvršni odbor Međunarodnog monetarnog fonda odobrio je sinoć šestu reviziju kreditnog aranžmana sa Srbijom, čime je omogućeno povlačenje nove rate od 373 miliona evra.
Prvi zamjenik direktora MMF Džon Lipski ocijenio je da je ubrzan oporavak srpske ekonomije zasnovan na izvozu i da su srpske vlasti na zadovoljavajuć način primjenile program dogovoren s MMF-om, objavljeno je na sajtu Fonda.
“Nastavak oprezne politike biće od ključnog značaja zbog rasta rizika za makroekonomsku stabilnost, uključujući rast inflacije, visok trgovinski deficit i mogućnost prelivanja krize iz regiona”, ocijenio je on.
Lipski je naveo da su vlasti u Srbiji na odgovarajući način pooštrile monetarnu politiku, u skladu s ciljanim okvirom inflacije, a da bi trebalo da nastave primjenu svih raspoloživih mjera da inflaciju vrate u okvir koji je projektovala Narodna banka Srbije, pošto je i dalje prisutan rizik od visoke inflacije.
Lipski je kazao da je fiskalna politika ostala u skladu s programom i da je predviđen budžetski deficit za 2011. u skladu s novim okvirom fiskalne odgovornosti.
MMF je naglasio da će biti potrebni odlučni napori da bi se ostvarili zacrtani fiskalni ciljevi u 2011. zbog rastućih pritisaka za veću potrošnju.
Važno je nastaviti strukturne fiskalne reforme, naveo je Lipski, dodajući da je reforma penzijskog sistema korak u pravom smjeru i da će biti potrebne reforme kako bi se obezbjedila održivost penzijskog sistema.
Prema ocjeni MMF-a, reforme u bankarskom sektoru su bile za pohvalu, a bankarski sistem je sposoban da dobro apsorbuje pogoršanje poslovnih rezultata preduzeća. “Nastavak budnosti je neophodan zbog povišenih spoljnih rizika”, kazao je Lipski i dodao da je važno usvojiti pravni okvir za vansudsko restrukturiranje dugovanja.
“Napore za deregulaciju i restrukturiranje javnih preduzeća treba ubrzati”, navodi Lipski. Emg.rs