BUKUREŠT, Rumunska vlada postigla je sporazum sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF) o novoj tranši kredita od 870 miliona evra.
Najavljeni su i pregovori o novom preventivnom finansijskom sporazumu koji bi omogućio Rumuniji da uzima nove kredite, ali sa mnogo nižom kamatom.
Na kraju šeste misije MMF i Evropske komisije, rečeno je će pad rumunske ekonomije za ovu godinu biti dva odsto, ali i da počinje ekonomski rast koji će 2011. godine iznositi 1,5 odsto.
On je pozvao vladu te zemlje da ne mijenja poreski sistem, prije nego što Fond odluči da li će im odobriti puštanje sljedeće tranše iz više milijardi dolara vrijednog zajma i dodao da je Rumuniji, potonuloj u recesiju, potrebna stabilnost, a ne izmjena poreskog sistema.
Frenks je rekao da je to naročito neophodno nakon što su plate u rumunskom javnom sektoru skresane 25 odsto.
Misija MMF je navela da rumunski parlament do kraja godine treba da usvoji zakon o penzijskom sistemu i zakon o jedinstvenom sistemu plata, kao dio reforme u javnom sektoru.
Potrebno je i da se izmjeni zakon o smanjenju PDV sa 24 na pet odsto na neke prehrambene proizvode, kao i zakon o neoporezivanju najnižih penzija, za koje je parlamentarna većina greškom glasala, a bili su prijedlog opozicije.
Ta dva zakona su suprotna vladinim mjerama štednje i ugrožavaju fiskalnu strukturu i ekonomske ciljeve vlade, a nalaze se trenutno kod predsjednika Trajana Baseskua koji ih može vratiti parlamentu na razmatranje.
Vlada Emila Boka treba da hitno riješi i pitanje velikih dugova prema privatnom sektoru, kao i pitanje neefikasnih državnih preduzeća koja proizvode ogromne budžetske gubitke.
Predstavnik Evropske komisije izjavio je da bi Rumunija mogla da raspolaže i većim sredstvima od najnovijeg zajma MMF-a, kada bi koristila bespovratne evropske fondove koje može da koristi za investiranje u razvojne prioritete.
Rumunija malo koristi evropske fondove, a analitičari ocjenjuju da vlasti te fondove izbjegavaju jer ih kontroliše EU i nije moguće falsifikovati licitacije za nabavke na kojim se obrću veliki iznosi, pa zato radije pribjegavaju državnim fondovima koje same kontrolišu.
Misija MMF je u Rumuniji od 20. oktobra do 1. novembra analizirala u kojoj je mjeri vlada ispunila aranžmane dogovorene za zajam od 20 milijardi evra od MMF, EU i Svjetske banke. Sporazum ističe u aprilu naredne godine. Beta