SARAJEVO, Prolongiraćemo isplatu druge tranše od 150 miliona maraka, dok vlasti ne ispune sve ono što smo dogovorili u novembru, poručuje rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Francisko Parodi.
Zbog neusvajanja zakona o akcizama sredstva koja su planirana u entitetskim budžetima, ostaju blokirana, ali MMF vlastima ostavlja mogućnost da se dogovore. Rokova nema, jer su svi već probijeni.
“MMF će preporučiti zaključenje prvog pregleda onda kada vlasti implementiraju niz mjera koje su dogovorene još u novembru prošle godine. Iako nema roka za zaključenje prvog pregleda, u interesu vlasti u BiH je da to bude učinjeno što prije jer kašnjenje u primjeni mjera dovode do prolongiranja u isplati druge tranše”, kazao je Parodi.
To praktično znači da BiH i dalje ostaje u aranžmanu pa se neće desiti scenario iz 2014. kada se MMF povukao zbog neusvajanja zakona o radu.
Većinu uslova za isplatu druge tranšu Vlada Srpske je ispunila. Smanjila je plate, a usvojeni su i sporni zakoni o bankama, a planovi za smanjenje broja radnika u javnom sektoru još se izrađuju.
Zapelo je kod povećanje akcize na gorivo. Entitetski ministri finansija nakon fijaska u Mostaru na ovu temu danima odbijaju da govore.
Direktor Uprave za indirektno oporzivanje poziva na oprez zbog fiskalne stabilnosti, jer su u budžetima već planirane pare od MMF-a i one od povećanja akciza, iako dogovor o tome nije ni na pomolu.
“Tačno je da je akciza na naftu bila jedna od prethodnih mjera MMF-a za produženje aranžmana i tačno je isto tako da se to nije usvojilo. Federacija traži da sve ide u sistem krajnje potrošnje, a Republika Srpska da to bude dosadašnji način raspodjele tih sredstava”, kazao je Miro Džakula, direktor UIO BiH.
Za Federaciju je sporno što u raspodjeli novca za autoputeve Republika Srpska trenutno ima 6,4 odsto veći koeficijent, od onoga koji ima u krajnjoj potrošnji kod PDV-a.
Koeficijenti za putarinu dogovoreni su još 2009., a federalni predstavnici traže da se i te pare, kao i one od PDV-a, dijele kvartalno.
Da li će na to pristati ni u kabinetu Željke Cvijanović ne otkrivaju. Vlada je budžetu planirala tri tranše MMF-ovog kredita od ukupno 150 miliona maraka.
Ako tih para ne bude, ekonomisti očekuju da će džoker i dalje da bude domaće tržište kapitala gdje se Vlada sve nepovoljnije zadužuje.
“Očigledno da su uslovi MMF-a povoljniji od nekih tržišnih komercijalnih uslova. E sad politika će reći svoje koliko smo mi spremni i sposobni brzo da ispunjavamo kako bi sukcesivni novac pristigao to je već druga stvar i to ćemo vidjeti u prvom kvartalu”, rekao je ekonomista Goran Radivojac.
Dogovor o akcizama očigledno je na dugo štapu. U kabinetu Vjekoslava Bevande rekli su nam da se ta priča na upravnom odboru neće pokretati dok se neko u parlamentu ili Savjet ministara toga ponovo ne sjeti. ATV