VAŠINGTON, Države istočne Evrope će se vjerovatno naredne godine vratiti na staze blagog privrednog rasta, ali su negativni rizici porasli zbog usporavanja kineske privrede i izbjegličke krize u Evropi, saopštio je danas Međunarodni monetarni fond (MMF).
U svom polugodišnjem izvještaju, MMF je naveo da će Rusija u 2016. godini ostati u recesiji, iako nešto blažoj nego u ovoj godini, dok će se Ukrajina vratiti na pozitivan rast poslije pada iz 2015. godine, prenosi agencija Rojters.
Za 22 države centralne, istočne i jugoistočne Evrope (CESEE), MMF je zadržao prognozu rasta od 1,3 odsto za 2016, što je oporavak u odnosu na prognozirani pad za ovu godinu od 0,6 odsto, koji je prije svega posljedica usporavanja privrede Rusije i Ukrajine.
“Rizici po privredni rast regiona CESEE su se preorijentisali sa uglavnom neutralnih, koji su važili u vrijeme objavljivanja proljećnog izvještaja, na negativne”, navodi se u izvještaju MMF-a.
“Novi rizici po trgovinu i tokove kapitala, proizašli iz potencijalnog nastavka usporavanja većine tržišta u razvoju (posebno Kine), kao i aktuelne izbjegličke krize u Evropi, uglavnom su dodatno doprinijeli dugoročnim rizicima”, saopštio je međunarodni kreditor.
Privreda Rusije, pogođena niskim cijenama nafte i zapadnim sankcijama uvedenim zbog ukrajinske krize, naredne godine će registrovati pad od 0,6 odsto poslije ovogodišnjeg projektovanog pada od 3,8 odsto.
Zemlje centralne Evrope će, kako navodi MMF, dobijati manje subvencije od Evropske unije, što će ograničiti rast u narednoj godini, a taj region će takođe biti najizloženiji slabijem oporavku evrozone.
“Slabiji rast evrozone od očekivanog uzeće danak u regionima centralne i istočne Evrope (CIE) i jugoistočne Evrope (JIE). Potencijalne negativne posljedice Folksvagenovog skandala sa manipulacijama vrijednostima izduvnih gasova mogle bi da naštete ekonomijama Češke i Slovačke, a u manjem obimu, Mađarskoj i Poljskoj”, navodi se u izvještaju.
Zemlje Jugoistočne Evrope su, prema tvrdnjama MMF-a, suočene sa rastućom potrebom da konsoliduju svoje budžete, što bi trebalo da bude urađeno kroz rezanje subvencija i poreskih olakšica, kao i reformisanje programa socijalne zaštite, prenosi Rojters. Tanjug