SIDNEJ, Direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristin Lagard i britanski ministar finansija Džordž Ozborn pozvali su juče zemlje u usponu da dovedu u red svoje privrede, nakon što je nekolicina njih kritikovala američku monetarnu politiku uoči ovonedjeljnog sastanka Grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta i privreda u naglom usponu (G20) u Sidneju.
Dok je Lagardova zatražila od američke centralne banke (Fed) da razmišlja o posljedicama koje će njen izlazak iz programa monetarnih podsticaja imati na velike zemlje u usponu, Ozborn je pozvao tržišta u razvoju da se na sastanku G20 uzdrže od “nalaženja krivaca i skretanja pažnje“, prenosi Frans pres.
Zemlje poput Argentine, Indije, Rusije, Južnoafričke Republike i Turske, u posljednjih nekoliko nedjelja su se suočile sa velikim padom vrijednosti nacionalnih valuta, kao posljedica Fedovog smanjenja programa monetarnih podsticaja, što je uzrokovalo veliki odliv stranog kapitala iz zemalja u usponu.
Lagardova ističe da je samo prošlogodišnji Fedov nagovještaj ukidanja pomoći američkoj privredi izazvao velika previranja na tržištima, zbog čega je pozvala “američke vlasti, a naročito Fed, da razmišlja o onome što se događa u drugim zemljama kada bude sprovodio ono što je najavio“.
“Ne idite prebrzo i objašnjavajte šta radite“, izjavila je Lagardova u intervjuu snimljenom za televizijsku stanicu Ej-Bi-Si u Sidneju, i dodala da tržišta u razvoju moraju pripaziti na svoju fiskalnu i monetarnu politiku, kao i dovesti u red sopstvene privrede kako bi se oduprle kolebanjima koja mogu uslijediti kao posljedica Fedovog ukidanja podsticaja.
Slične komentare imao je i britanski ministar Ozborn, koji je poručio da “niti je tačno, niti je korisno“ kriviti zapadnu monetarnu politiku za kolebanje valuta ili visok deficit zemalja u usponu. Tanjug