PARIZ, Međunarodni monetarni fond (MMF) je Francusku zbog trgovinskog i budžetskog deficita i privatnog duga svrstao među četiri “loša đaka” G20, zajedno sa SAD, Španijom i Indijom.
Francuska je dobila i treći “crveni karton” zbog ekonomske politike, poslije najnovijeg izvještaja MMF u kojoj se kritikuje prije svega zbog visokog javnog deficita.
Na samitu evropskih ministara u Viljnusu, Evropska komisija i Evropska centralna banka uputile su kritike francuskom ministru finasija Pjeru Moskovisiju zbog nezadovoljavajuće ekonomske politike, prenio je list Figaro.
U izvještaju MMF se SAD, Španija, Francuska i Indija navode kao primjeri zemalja sa ogromnim makroekonomskim neuravnoteženjima i to u tri kategorije – budžetski i trgovinski deficiti i privatni dugovi.
Članice 20 najrazvijenijih zemalja svijeta založile su se na samitu u Seulu 2010. da uravnoteže svoju makroekonomiju.
U izvještaju MMF, Pariz se još jednom poziva da smanji potrošnju i ubrza strukturne reforme.
“Ključ poboljšanja privrednog rasta i zapošljavanja je u reformi tržišta rada kojim se omogućava poboljšanje kapaciteta preduzeća da ulažu, da se prilagođavaju i da otvaraju nova radna mjesta”, navodi se u analizi ekonomske situacije u Francuskoj.
MMF pozdravlja sporazum o očuvanju radnih mjesta potpisan u januaru između države i socijalnih partnera, ali se dodaje da on nije trebalo da bude ograničen na preduzeća koju su krizi.
U izvještaju je kritikovano još osam zemalja zbog uočenih debalansa u 2013. godini.
Među njima su Kina i Njemačka, koji su kritikovane zbog trgovinskih suficita koji predstavljaju kočnicu za dalji razvoj svjetske ekonomije.
Ipak, ono što ohrabruje je to što su trgovinski suficiti pojedinih zemalja ipak smanjeni u posljednje dvije godine.
Zahvaljujući korekciji pojedinih finasijskih prekoračenja prisutnih prije nastanka ekonomske krize, postignut je djelimičan balans u svjetskoj ekonomiji, smatra direktorka Kristin Lagard.
Povećana potražnja u zemljama u usponu uticala je na smanjenje trgovinskog suficita.
Međutim, u zemljama zahvaćenim krizom došlo je do suprotne situacije, jer je trgovinski deficit posljedica smanjene potražnje na domaćem tržištu zbog pada potrošačke moći građana, zaključuje se u izvještaju. Tanjug