BEOGRAD, Međunarodni monetarni fond (MMF) će najvjerovatnije zahtijevati dalju privatizaciju preduzeća, među kojima je i ”Telekom Srbija”, ukoliko Srbija uđe u novi finansijski aranžman sa ovom institucijom, kazao je danas ekonomista Mlađen Kovačević.
On je tokom okruglog stola na temu “Uloga ‘Telekoma Srbija’ u daljem razvoju telekomunikacionog tržišta i usluga”, kazao da će MMF insistirati na daljoj privatizaciji Aerodroma ”Nikola Tesla”, Energoprojekta i Telekoma Srbija.
”Pitanje je da li će naši pregovarači moći da se odupru takvom zahtjevu, jer prodaja ‘Telekoma’ u ovim nepovoljnim uslovima nije ‘domaćinski’ čin”, kazao je Kovačević.
On je ocijenio da je tokom mandata odlazećeg direktora ”Telekoma Srbija” Branka Radujka ta kompanija postigla solidan rezultat uprkos krizi i lošim ekonomskim uslovima.
Više od 400.000 ljudi ostalo je bez posla, liberalizovano je tržište, smanjena je potrošačka mogućnost penzionera i građana, a kursne razlike su takođe negativno djelovale na rast prihoda ”Telekoma”, kazao je Kovačević, istakavši da je uprkos tome kompanija ostvarila dobre rezultate.
Osim toga, kako je naveo, BDP u posljednje četiri godine nije porastao, a privredna aktivnost u toku 2012. smanjiće se za tri do pet odsto.
Kovačević je naveo i da je pozitivno poslovanje potvrdilo tezu protiv prodaje ”Telekoma”, iako bi u tom slučaju možda imao veći profit, posljedice bi bile štetne jer bi bilo 20 – 30 odsto radnika manje, a najveći dio profita bi otišao van Srbije.
Prema njegovim riječima, važno je ko će doći na čelo ”Telekoma”, s obzirom da je Radujko podnio zahtjev za razrješenje, kao i da ukoliko nemamo adekvatnih domaćin stručnjaka, ne vidi razlog zašto ne bi angažovali menadžment iz inostranstva. Važno je da na čelo ”Telekoma Srbija” stane vrhunski menadžer koji će okupiti izuzetne kvalifikovane i dalekovide stručnjake i saradnike, jer u suprotnom ta kompanija, koju nazivaju ”zlatna koka”, vrlo brzo može preći u ruke stranog vlasnika, zaključio je Kovačević. Tanjug