BEOGRAD, Ekonomista Nikola Fabris smatra da je malo vjerovatno da MMF dozvoli deficit viši od dogovorenih tri odsto, pa u tom slučaju za Vladu Srbije ostaju tri opcije. “Prvo, najmanje je vjerovatno da će se MMF saglasiti. Druga moguća opcija je da se ide na neku oštriju varijantu rebalansa, kojim bi se ili smanjili javni rashodi, ili povećali javni prihodi putem uvođenja novih poreskih oblika”, smatra Fabris.
“Ali, s druge strane, ne treba isključiti ni treću opciju. Ta treća opcija je da se ne postigne saglasnost sa MMF-om i u tom slučaju ne bi bila isplaćena sledeća tranša, ali to ne bi previše pogodilo Srbiju, s obzirom da se kurs dinara stabilizovao, da su devizne rezerve dosta visoke, tako da nije nemoguća ni ta opcija”, ocjenjuje on.
Fabris smatra da su kreatori ekonomske politike u pravu kada kažu da bi bilo najbolje obezbijediti sredstva za pokrivanje povećanog deficita. To je opcija u kojoj bi se išlo na rebalans budžeta.
.
“S jedne strane, smanjenje javnih rashoda djeluje kontrakciono na privredu jer se smanjuje nivo tražnje. Isto tako, s druge strane, povećanje javnih prihoda znači povećano zahvatanje privrede i građana koji teško to mogu da izdrže u uslovima recesije i opadanja stope rasta”, upozorava on.
“Ako se na to bude išlo, vjerovatno da će to biti kombinacija ili povećanja javnih prihoda i smanjenja javnih rashoda. Vjerovatno bi se išlo na dalje smanjenje javne administracije, na sniženje plata javnoj administraciji, moguće i na smanjenje nivoa penzija ukoliko se postigne koalicioni sporazum, vjerovatno povećanje PDV-a i još nekih poreza”, očekuje Fabris. B92