LONDON/VAŠINGTON, Specijalisti Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) tvrde da će razvijene zemlje dati odlučujući doprinos budućem razvoju svjetske privrede, dok će se uloga brzo rastućih ekonomija smanjiti, prenosi londonski “Fajnenšel tajms” (FT).
List britanske poslovne elite navodi, pozivajući se na “tajni izvještaj” MMF u koji je imao uvid, da ta međunarodna finansijska organizacija ne smatra više da će Kina, Indija i druge brzo rastuće ekonomije postati osnovni motor rasta globalne privrede.
U MMF su sada svi uvjereni da će glavni podsticaji za globalni ekonomski rast dolaziti iz SAD i drugih najrazvijenijih zapadnih zemalja, u kojima se privredna ekspanzija sada ubrzava, prenose agencije.
FT piše da je navedeni izvještaj MMF specijalno pripremljen za lidere Grupe 20 ekonomski najrazvijenijih država svijeta (G20) koji će danas i sutra raspravljati u Sankt Peterburgu, o trenutnoj situaciji i perspektivama svjetske privrede.
Taj izvještaj bi, kako tvrdi FT, trebalo da podstakne lidere G20 na prihvatanje hitnih mjera za savladavanje rizika usljed usporavanja ekonomskog rasta u najsiromašnijim zemljama svijeta.
Lideri G20 bi, međutim, mogli i da “ne povjeruju” u analize MMF, ističe FT, uz napomenu da Fond u aprilu ove godine nije mogao tačno da odredi stanje zdravlja svjetske privrede, iako je tada upozoravao da bi prestanak primjene stimulativnih mjera za podsticanje ekonomskog rasta u razvijenim zemljama mogao da izazove veliku napregnutost na finansijskim tržištima i rasprodaju valuta brzo rastućih privreda.
Tada je MMF savjetovao vlastima SAD da smanje budžetsku potrošnju da ne bi isuviše opteretili biznis, dok sada priznaje da je privatna tražnja u Americi “dosta snažna”, bez obzira na ekonomski model koji primjenjuje administracija u Vašingtonu.
MMF je i Velikoj Britaniji savjetovao da prvo smanji pretjeranu budžetsku potrošnju, a sada, procjenjujući da je taj mehanizam London prihvatio i dobro sproveo, traži i od drugih zemalja da postupe na isti način, iako mnogi ekonomisti ukazuju da se recepti koji su dobri za razvijene zemlje ne mogu jednostavno “presaditi” na manje uspješne, a pogotovu na jako problematične ekonomije.