BANJALUKA, Komisija za hartije od vrijednosti (KHOV) RS ponovo je odbacila zahtjev banjalučke “Mljekare” za enormno smanjenje osnovnog kapitala.
KHOV je u svom rješenju istakla da “Mljekara”, čiji je većinski akcionar subotička “Mlekara”, namjerava da nakon smanjenja kapitala za 99,2 odsto krene u dokapitalizaciju, čime bi, ocjenjuju, ostalim akcionarima nanijeli štetu smanjenjem njihovog vlasničkog udjela.
Skupština akcionara “Mljekare” je u decembru 2009. glasovima većinskog akcionara, subotičke “Mlekare” i beogradskog “Imleka” iz grupacije “Danube Foods”, izglasala pokriće akumuliranih gubitaka preduzeća u iznosu od 12,95 miliona KM na teret osnovnog kapitala. Na taj način bi nova vrijednost kapitala “Mljekare” iznosila svega 100.000 KM, što je identično prethodnom zahtjevu preduzeća iz 2008. koji je, takođe, bio odbijen od strane KHOV. Mali akcionari preduzeća, uglavnom investicioni fondovi, koji su u oba navrata glasali protiv te odluke, tvrdili su da je osnovni cilj “Danube Foodsa” da ih na jeftin način “istisne” iz vlasničke strukture.
Regulator tržišta kapitala ističe da Subotičani još nisu ispunili obavezu investiranja pet miliona KM u banjalučko preduzeće, već ta sredstva u poslovnim knjigama vode kao dugoročnu obavezu “Mljekare” “koja se može konvertovati u kapital”.
“Iz ovog načina računovodstvenog tretmana stvorena je obaveza ‘Mljekare’ da kupcu državnog kapitala u budućem vremenu plati 5.013.842 KM, a za isti iznos je iskazani gubitak precijenjen, što je na štetu akcionara i budućih investitora”, ukazuju u KHOV.
Da je većinski akcionar postupio po obavezama iz privatizacionog ugovora, napominje regulator, finansijski položaj “Mljekare” bio bi bitno povoljniji, a samim tim i nastali gubitak, iskazan za 2008, znatno smanjen.
U banjalučkoj “Mljekari” nisu željeli komentarisati odluku KHOV niti motive ponovnog pokušaja smanjenja kapitala nakon kojeg bi uslijedila dokapitalizacija.Nezavisne novine
23 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sta je ovo? da li su ovi u KHOV poceli nesto raditi….. ili ovi u mlekari nisu politicki aktivni pa nisu mogli dobiti smanjenje?
zato sto ova vlast nije privatizovala mljekaru, vec protekla, 2004. godine, pa mogu dozvoliti da se zamjere bivsoj vlasti.
evo tekst sa objasnjenjima situacije
http://www.intermezzo.ba/latn/?page=17&kat=9&vijest=7685
Sve to je standardna procedura u RS, pa sam ostao šokiran da se ovaj put spriječila.
Dovoljno je vidjeti strukturu kapitala Mljekare, pa vidjeti o cemu se radi.
Ovo se ne uklapa u vaše teorije o pasivnost komisije.
Možda Jandrić ima 10% vlasništva u mljekari pa ne želi sam sebi da smanji vrijednost imovine 🙂
mislim da je ovo izuzetak koji je komisija odabrala kako bi u javnosti dala dojam kako se bore za prava akcionara, a pogotovo sto su znali da se nece zamjeriti mili, buduci da on nije potpisivao ugovor o privatizaciji. dopis komisije je na mjestu u ovom slucaju…
Škegro, najbolje bi bilo da sada svaki akt Komisije ne valja :-))) To bi zaista bilo previše.
Ne znam da li si čuo za onu ”i ćorava koka zrno iščeprka :-)))”
Ovo bi baš bilo dno dna da su pustili. Mada, da im je prva godina mandata pustili bi i ovo 100%!!!
Mislim da se ovdje radi o dubljim motivima, dovoljno se malo vratiti u proslost pa se sjetiti jednog poteza khov vezano za mljekaru.
U momentu kada nije bilo moguce vrsiti konverziju duga u kapital (ukoliko obaveza nije nastala po osnovu kreditnog zaduzenja), khov je napravila izuzetak u slucaju Mljekare i omogucila konverziju dugova u kapital po osnovu doprinosa zdravstvenog osiguranja Javnom fondu zdravstva. Radi toga sam pomenuo strukturu kapitala. Interes drzave po pitanju mljekare nije splasnu, pa stoga i ovakvo postupanje khov. Samo je to razlog, a kakvi mali akcionari i suplje price.
Pustali su oni i gore slucajeve od ovoga, samo sada je u interesu politike. Garantujem
Prevedeno – bivsa vlast je prodala Mljekaru, a sadasnja nastoji da se uvuce u istu.
zabavno…mada fond zdravstva ima nekih 3,6% kapitala…
Koliko bi imao kada bi se smanjio kapital na 100 hiljada, pa nakon toga dokapitalizacija od recimo 5 mil KM?
Imas ti tu jos drzavnih satelita, robne rezerve i sl.
a i nije isto imati 3,6 % u 1oo hilj i u 10 miliona.
Cisto sumnjam u postene namjere khov, ne znam zasto:-)
Nije mi jasno kako bi bili osteceni mali akcionari Mljekare ako i oni mogu ucestovati u dokapitalizaciji srazmjerno postojecem akcionarskom ucescu. Druga stvar je sto niko od njih ne bi imao para ili interesa da ucestvuje u dokapitalizaciji, bitno je da su u ravnopravnom polozaju
Mlekara Subotica i Imlek vec ima spremnih 5 mil dokapitalizacije kroz ”obaveze koje se mogu konvetrovati u kapital”
Kamo sreće da je KHOV ovako reagovala i u mnogim sličnim slučajevima kada se pravila i slijepa i gluva i nenadležna. Ne postoje teorije o pasivnosti KHOV, nego postoje praktični primjeri.
Ono što je najveća zamjerka KHOV su dvostruki aršini, jedno emitent (ili učesnik) može nešto uraditi, ali tu istu stvar drugi ne može. I onda još neko pita kako to KHOV proizvodi nesigurnost na tržištu…
A najbolje bi bilo kad bi mali akcionari učestvovali u dokapu da zadrže procenat vlasništva u ovakvom raspadu 🙂
Pojedini komentari (nick: “122”, “mlekara”,”sova”, “škegro”) su izbrisani, jer nemaju nikakve veze sa temom.
Pozdrav
Dajte nam onda jednu posebnu temu da se malo istresamo
Kako stvari stoje mislim, da bi se moglo kod RNAF dogoditi još jedno smanjenje kapitala i jako me interesuje, što če KHOV tada učiniti s obzirom na okolnosti, koje bi mogle na to uticati.
sto se rafinerije tice, samo je pitanje kad ce se ta odluka donijeti, a hoce. uzas.
Još drastičniji slučaj je Petrol gdje je najavljena dokapitalizacija. Ako mali akcionari ne budu učestvovali u ovoj priči, sa 5 puta manje para (nego u slučaju da smanjenja osnovnog kapitala nije bilo) većinski vlasnik će dostići 95% udjela u Petrolu.
Nakon toga bi mogao hladno da ide u prinudni otkup onih ostalih 5% sitnih akcionara. Mudro, mudro.