BEOGRAD, Mljekari iz Srbije sa zavišću gledaju na svoje kolege u Evropskoj uniji. Ne bez razloga. Kada su nedavno, u znak protesta zbog niskih cijena mlijeka, blokirali glavne saobraćajnice u Briselu, to im se isplatilo, jer je ubrzo Evropska komisija saopštila da će im urgentno pomoći sa pola milijarde evra.
Sankcije prema Rusiji, dodatno su otežale njihovu situaciju i doveli do stvaranja velikih viškova. Mlijeko je samo u ovoj godini pojeftinilo za četvritnu, a farmeri tvrde da im prijeti bankrot.
Srpski proizvođači su mnogo puta ukazivali da su ugroženi. Ogroman je uvoz mlijeka u prahu, traže veću pomoć države, ali nailaze na otpor, jer ih, kažu, sputava Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju. Kada je planiran veći izvoz u Rusiju, stigao je dopis iz Brisela da se treba uzdržati od bilo kakvih izvoznih subvencija i kredita, odnosno povećanog srpskog izvoza u Rusiju, kako ne bi zauzeli mjesto proizvoda iz EU.
– Na našu žalost, ni u jednom segmentu ne možemo da se poredimo sa farmerima iz EU, koji posluju u uređenom sistemu – kaže za “Novosti” Sanja Bugarski, predsjednica Centralne asocijacije proizvođača Vojvodine.
Ministarstvo poljoprivrede Srbije decenijama nije uradilo elementarne stvari i iz takvog pristupa proizlazi mnogo problema. O našoj situaciji najbolje govori broj krava koji imamo. Od nekada 1,4 miliona krava stigli smo na nepunih 300.000 grla. Bilo bi lepo da neko obrazloži zašto je to tako i ko snosi odgovornost za to.
Danas je, dodaje Bugarski, na redu mlijeko i meso ista situacija se već dešava sa voćem i povrćem, tako da je naša kompletna poljoprivreda ugrožena u potpunosti. Mislimo da Srbija mora da iskoristi sve mehanizme koje ima i to pod hitno. Zbog nerazumevanja od strane Ministarstva, mlekari posluju od maja mjeseca sa gubitkom.
– Još uvek nisu uvedeni prelevmani na mleko u prahu, kondenzovano mleko i maslac – naglašava Bugarski. – Niko ne kontroliše uvoz mleka iz Bosne i EU. Trgovačke marže moraju da se uvedu, jer ovo nije situacija u kojoj treba neko da zarađuje i to abnormalno, dok mi, proizvođači propadamo i izumiremo.
U Sektoru za bilateralnu ekonomsku saradnju Ministarstva trgovine Srbije kažu da treba imati u vidu da je iznos opredeljenih sredstava za saniranje štete u EU od pola milijarde evra zanemarljiv i neznatan u odnosu na ukupan agrarni budžet EU.
– Kriza u trgovinskim odnosima između EU i Rusije svakako se prelila na Srbiju, došlo je do povećane konkurnecije usled sniženih cena EU proizvoda i njihovog preusmeravanja sa Rusije ne druga tržišta, pa i na Srbiju – ističu za Večernje novosti u Sektoru za bilateralnu ekonomsku saradnju. – U istom trenutku je i povećana ponudu i sniženu cijenu.
U trenutku kada je utvrđeno da je došlo do rasta uvoza određenih grupa proizvoda, Vlada Republike Srbije donijela je mere za zaštitu domaće proizvodnje na uvoz iz EU i to sira, maslaca, mlijeka i kiselomlečnih proizvoda. Te mjere stupile su na snagu u martu, odnosno junu ove godine sa važenjem do 31. decembra 2015. Takođe Vlada Srbije je donijela odluku i o otkupu mlijeka u prahu od domaćih proizvođača.
– Upravo uvođenjem ovih mera prema EU, potvrđuje se da SSP obezbeđuje zaštitu naše industrije od povećanog ili naglog uvoza – kažu u Ministarstvu poljoprivrede.
– Pogrešna je teza da nas SSP ograničava za uvođenje dodatnih mera zaštite, ali da bi se ove mere uvele treba da utvrdimo statistički da je došlo do povećanog uvoza koji je prouzrokovao štetu.
“SOMBOLED” – PODRŠKA FARMERIMA
Na tržištu mlijeka u Evropi, kao i u drugim oblastima, važi zakon ponude i potražnje i on kao takav diktira uslove na tržištu – ističu u “Somboledu”.
– Trenutna situacija na evropskom tržištu mleka uslovljena je i faktorima poput ukidanja kvota na mlijeko i ruskim embargom, i neminovno je da takvi uslovi direktno utiču i na srpsko tržište. Domaći farmeri svakako zaslužuju podršku. “Somboled” sa svojim proizvođačima mlijeka nastoji da održi i ojača saradnju i trudi se da im kao partner pruži svu moguću podršku. Trenutno radi na tehničkom maksimumu u pogledu kapaciteta prijema sirovog mlijeka. Večernje novosti