SREBRENICA, Predstavnik Udruženja proizvođača mlijeka u opštini Srebrenica Daut Tihić rekao je da 50 većih proizvođača mlijeka iz ove i više od 200 iz ostalih opština regije Birač podržavaju zahtjeve Saveza udruženja mljekara Republike Srpske, kao i kolege iz Federacije BiH, i blokadu robnih carinskih terminala u znak protesta zbog neuvođenja prelevmana na uvoz mlijeka iz EU.
“Mi na ovom području nemamo robnih carinskih prelaza da ih blokiramo, ali bi to sigurno učinili, jer su zahtjevi mljekara identični i podržavamo ove proteste”, rekao je Tihić.
Prema njegovim riječima, otkupljivači mlijeka su nedavno snizili otkupne cijene mlijeka iako bi one u zimskom periodu trebalo da budu povećane zbog boljeg kvaliteta mlijeka.
“Mljekari u srebreničkoj opštini ispunili su sve postavljene uslove i dokazali kvalitet proizvodnje mlijeka, te dobili sertifikate da naše mlijeko može da se izvozi u zemlje EU jer po kvalitetu nadmašuje evropske standarde, a nama otkupljivači smanjuju cijenu, što je nedopustivo”, ističe Tihić.
On kaže da srebrenički i mljekari iz ove regije traže od nadležnih da što prije trajno riješe pitanje uvoza i izvoza mlijeka, da se onemogući prekomjeran uvoz i nelojalna konkurencija koja može dovesti do bankrota mnogih farmera i uništavanja mljekarske proizvodnje na ovim prostorima.
Tihić je naglasio da srebrenički poljoprivrednici osjećaju napredak u ovoj oblasti, zahvaljujući mjerama ministra poljoprivrede Republike Srpske Steve Mirjanića i da podržavaju njegova nastojanja i prijedloge kada je riječ o regulisanju pitanja uvoza i izvoza mlijeka u BiH.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – mljekara Srpske Vladimir Usorac rekao je da je na graničnim prelazima blokiran uvoz samo proizvoda od mlijeka, dok će ostali proizvodi nesmetano prolaziti prema carinskom terminalu.
U Sarajevu je juče održan sastanak zvaničnika Republike Srpske, Federacije BiH /FBiH/ i BiH na kojem je razgovarano o aktuelnim problemima u sektoru mljekarstva.
Jedan od glavnih zahtjeva mljekara je da se uvedu akcize na mliječne proizvode koji se uvoze iz EU u BiH, a iz Brisela se tri mjeseca čeka odgovor kada će proizvodi iz BiH moći da se izvoze u Uniju. Srna