BIJELJINA, Farmeri i proizvođači mlijeka u Semberiji, čije su farme pretrpjele ogromne štete u majskim poplavama, suočeni sa novim problemima, ostali su bez stočne hrane, a sada im i mljekare otkazuju ugovore otkupu mlijeka.
Brano Mitrović, iz bročanskog zaseoka Jelaz kaže da mu je mljekara iz Kozarske Dubice naprasno otkazala otkup mlijeka.
„Vjerovatno se plaše da je kvalitet mlijeka lošiji nakon poplava. Niko mi nije ni saopštio valjan razlog. Kontrole kvaliteta mlijeka vrše se dva puta mjesečno na Institutu za veterinarstvo „Vaso Butozan“ u Banjaluci. Trenutno proizvodim stotinjak litara mlijeka i morao sam tražiti i mljekare u FBiH, koje bi željele preuzeti moje mlijeko. Srećom, pronašao sam otkupljivača iz Dvorova koji će od danas preuzimati mlijeko. Obaviješten sam da mljekara iz Kozarske Dubice otkupljuje mlijeko od proizvođača koji imaju farme u Trnjacima, a dalje prema Savi ne idu“, kaže Mitrović, koji je više od tri godine sarađivao sa dubičkom mljekarom.
Ostoja Nikolić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika „Stočar“ kaže da ne posjeduje informacije o prekidu saradnje sa semberskim farmerima, jer mljekarama u ovom trenutku nedostaju veće količine mlijeka.
„Znam samo da je Republička veterinarska inspekcija posjetila sve farme koje su pretrpjele štete u poplavama i da su utvrđivali ispravnost kvaliteta mlijeka na aflatoksin. Ne znam koji bi mogao biti razlog prekida saradnje sa nekim od farmera. Dnevno isporučujem mljekari u Kozarskoj Dubici oko 1.500 litara mlijeka i sarađujemo na obostrano zadovoljstvo“, ističe Nikolić.
Mile Mirković, direktor Poslovnog zadružnog saveza „Agrosemberija“ kaže da je u majskim poplavama direktne štete pretrpjelo pet od 12 zadruga koje posluju u savezu.
„Tamo gdje postoje tehnički uslovi za prijem mlijeka, mi smo već uspostavili prijem i otkup. U nekim zadrugama morali smo ponovo remontovati elektromotore na laktofrizima i stvoriti pretpostavke za normalan otkup mlijeka“, kaže Mirković.
CAPITAL: LJ.LJ.