BANJALUKA, Pojedine mljekare iz Federacije BiH proizvođačima u Srpskoj za preuzete količine mlijeka duguju oko pet miliona maraka.
Ovo je rekao predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac i istakao da farmeri potražuju svoj novac i po nekoliko mjeseci.
On je precizirao da se radi o Tuzlanskoj i mljekari iz Gradačca, kao i nekim manjim mljekarama iz RS, kao što je mljekara iz Šnjegotine.
– Kada se saberu dugovi koje potražuju domaći proizvođači za predato mlijeko možemo vidjeti da se radi o cifri koja je veća od četvrtine podsticaja na godišnjem nivou. Da sve bude još gore, sa otkupnom cijenom po kojoj prerađivači plaćaju mlijeko, domaći farmeri ne mogu pokriti ni troškove proizvodnje – rekao je Usorac.
Farmeri u Srpskoj dobiju oko 22 miliona maraka podsticaja godišnje, a isto toliko daju državi za PDV, kaže Usorac i ističe da to pokazuje da ulaganja u proizvodnju skoro i da nema.
Proizvođač mlijeka iz Gradiške Žarko Švraka, koji se ovom proizvodnjom bavi 40 godina kaže da nema problema sa potraživanjima, ali muku muči sa niskom cijenom mlijeka, koja se u RS kreće se od 0,35 do 0,60 maraka.
– Domaćim proizvođačima mlijeka veoma je teško da opstanu jer u Srpsku svakodnevno stižu kamioni sa mlijekom iz Srbije i Hrvatske. Zbog toga su naši farmeri prinuđeni da svoje mlijeko daju i po veoma niskoj otkupnoj cijeni, jer bi u suprotnom propalo. Umjesto nekadašnjih 0,74 maraka, sada mi po litri mlijeka ekstra klase, mljekara plaća oko 0,54 maraka – kaže Švraka.
Ističe da farmeri nisu dobili premiju već pet mjeseci, a svaki mjesec proizvodnja mlijeka iziskuje ulaganja od 4.000 do 5.000 maraka.
Švraka kaže da ima 36 muznih grla, a mjesečno proizvodi od 11.000 do 14.000 litara mlijeka.
– Trebala bi se vratiti cijena koju smo nekada imali, a to je oko 0,70 maraka po litri. Kada se na to doda premija onda dobijamo oko 0,90 maraka po litri i tek tada bi se moglo govoriti o nekoj dobiti – kaže Švraka.
Domaćinstva
Usorac je istakao da se proizvodnjom mlijeka u Srpskoj bavi oko 11.000 domaćinstava koja godišnje proizvedu 110 miliona litara mlijeka, što donosi prihod od oko 100 miliona maraka.
– Domaća proizvodnja mlijeka još uvijek opstaje zbog toga što proizvođači ne kupuju hranu za stoku nego je sami proizvode. Ipak u posljednje tri godine u RS broj grla smanjen je skoro za polovinu – rekao je Usorac. Glas Srpske