BEOGRAD, Mlinari su, povodom odluke da se zabrani izvoz pšenice i brašna zatražili hitan sastanak sa novim resornim ministrom Srbije Dušanom Petrovićem.
– Napori mlinara da u međunarodnoj konkurenciji obezbjede plasman brašna su poništeni – kaže za „Novosti“ Sima Matić, generalni direktor novosadske „Žitovojvodine“. – Naši konkurenti iz Mađarske i Hrvatske znaće da iskoriste ovakav tržišni poklon.
Matić naglašava da se izvoz pšenice već mjesecima odvija pred očima javnosti, a da niko nije reagovao. Današnju cijenu pšenice nisu formirali mlinari, već država, svojim nečinjenjem i trgovci.
– Ovakvi potezi su u suprotnosti sa ranijim izjavama da se daje puna podrška izvoznicima finalnih proizvoda, a ne izvozu sirovina – dodaje Matić. – Ukupan izvoz brašna, a lani je iznosio 150.000 tona i donio devizni priliv od 42 miliona dolara ne može da ugrozi potrebe u državi, pa nema osnova za tako radikalne mjere, kao što je zabrana izvoza.
Kako upozoravaju stručnjaci, može se dogoditi i da ostanemo bez tradiconalnih kupaca našeg žita.
– Pšenica je postala izuzetno konkurentna roba na svjetskom tržištu, pošto joj je u posljednjih godinu dana cijena porasla za čak 77 odsto – kaže Vojislav Stanković, iz PKS. – Naša pšenica, kada je izvozimo, najčešće završava na tržištima okolnih zemalja, članica CEFTA sporazuma, tako da bi, upravo zbog očuvanja ovog tržišta, bilo dragocjeno.
Reakcije iz regiona su poprilično žestoke. Iz Crne Gore poručuju da će to destabilizovati njihovu snabdijevenost brašnom i da će pokušati da obezbjede uvoz iz Hrvatske, Mađarske i Francuske. Crnogorski ministar poljoprivrede Tarzan Milošević optužio je, čak, Vladu Srbije da je zabranom izvoza žita prekršila CEFTA sporazum.
– Uvođenje restriktivnih mjera trebalo bi svim članicama CEFTA da se najavi najmanje 40 dana ranije – precizira za „Novosti“ Goran Šćepanović, pomoćnik ministra ekonomije Crne Gore.
Poštovani ugovori
Ministarstvo poljoprivrede i trgovine negira da je Srbija prekršila međunarodne ugovore tromjesečnom zabranom izvoza pšenice i brašna.
– Svaki od međunarodnih trgovinskih sporazuma koji je Srbija potpisala sadrži i odrednicu o uvođenju ovakvih mjera u slučaju neophodnosti, odnosno ugroženosti domaćeg tržišta – kaže pomoćnik ministra poljoprivrede Miloš Milovanović. Novosti