BEOGRAD, U trgovinama i dalje nema mlijeka u dovoljnim količinama. Isporuke iz mljekara manje su za oko 20 odsto. Ova namirnica dostupna je jedino ranoraniocima i starijim sugrađanima, koji imaju vremena da čekaju i da obilaze radnje.
U pojedinim prodavnicama nema ni nekih specijalnih vrsta mlijeka, a često nedostaju i osnovne prerađevine, poput jogurta i pavlake. Posljednjih nedjelja, u pojedinim radnjama, pa i u hipermarketima, ponovo se nudi mlijeko u plastičnim kesama, koje je i do 15 odsto jeftinije od onog u čvrstoj ambalaži, elopaku.
A kada će frižideri sa sviježim, a rafovi sa dugotrajnim mlijekom biti ponovo puni u svim prodavnicama i u svako doba dana, pitanje je koje se ponavlja iz jutra u jutro.
– Kada je u pitanju snabdijevanje mlijekom, situacija se nije značajnije promijenila u odnosu na prethodni period – kaže Vesna Žabić, pi-ar „Delta Maksija“. – I dalje dobijamo manje količine od potrebnih za snabdijevanje naše maloprodajne mreže.
Slična situacija je i kod ostalih trgovinskih lanaca. Rafovi su popunjeni mahom u ranim prepodnevnim satima.
– Od dobavljača dobijamo manje količine od poručenih – rekli su u trgovinskom lancu „Idea“.
U SOS marketima bijelog napitka, kažu, ne manjka, iako zbog strahovanja mušterija, te količine prodaju znatno brže nego što bi to bilo u uslovima stabilnog snabdijevanja.
– Dnevno mlijeko se rasproda do četiri-pet, a dugotrajnog ima tokom čitavog dana – kaže Milena Radulović, pi-ar menadžer SOS marketa.
U „Imleku“ su isticali da se nadaju stabilizaciji do kraja godine, sa optimističnim očekivanjima do kraja tekućeg mjeseca, oktobra. Ali, to se nije obistinilo.
– Nastavljamo da činimo sve što možemo kao i do sada – tvrdi Nevena Veselinović pi-ar menadžer „Imleka“. – Vrlo je važno istaći da već mjesecima otkupljujemo bukvalno sve viškove sirovog mlijeka od svojih farmera. Ali, sirovog mlijeka i dalje je za 20 odsto manje nego što je količina prosječnog otkupa u stabilnim uslovima.
Pomoć
Stručnjaci smatraju da se nesmetano snabdijevanje može obezbijediti jedino planskom državnom politikom u oblasti poljoprivrede i većom pomoći farmerima. – Država bi više trebalo da vodi računa, pogotovo što u okruženju imamo najniže stimulacije i premiju za mlijeko. Sa starom otkupnom cijenom mlijeka niko ne može da pokrije troškove. Zbog toga su prodavali grla, što je dovelo do naglog pada količine sirovog mlijeka na tržištu – ističu agronomi. Novosti