ATINA, Grčka preživljava najteže trenutke u novijoj istoriji. Kriza utiče da se mladi ljudi osjećaju bespomoćno. Stručnjaci i političari traže rješenja za grčku krizu. Građani Grčke se snalaze kako znaju i umiju. Neizvesna je i budućnost mnogih mladih ljudi, jer i oni sa diplomom u rukama ne uspjevaju da nađu posao.
Eva u svoje slobodno vrijeme sluša muziku, surfuje po internetu, preko Fejsbuka komunicira sa prijateljima. Za izlaske nema novca. Eva ima 26 godina, nastavnica je. Studije je završila 2008. godine i od tada samo povremeno radi. Živi u Solunu sa roditeljima.
„To uopšte nije lijep osjećaj. Školovanje koje su platili moji roditelji bilo je uzaludno. Kada sam završila studije mislila sam da mogu sebi da dam vremena da nađem posao koji mi se zaista dopada. U međuvremenu bih uzela da radim bilo šta”, izjavila je ona za njemački državni radio „Dojče vele”.
U jednom kafeu u Salonu grupa mladih se druži i igra karte. Studentkinja političkih nauka Marija radi u kafiću kao kelnerica za pet evra po satu.
„Radim tri-četiri dana sedmično i na taj način olakšavam roditeljima. Tako im pokazujem da razumijem situaciju u kojoj se nalaze i da se mogu osloniti i na mene”, navela je ona.
Kada je riječ o mladima do 24 godine ta stopa je dvostruko viša. „Naši roditelji još uvek imaju šansu da nešto naprave. Mogu nešto da učine za svoju djecu, da im nešto ostave, stan ili automobil. Oni imaju preduslove, rade, mi možemo da budemo srećni ako uopšte dobijemo platu,„ izjavila je Aleksandra.
Roditelji u Grčkoj nisu u stanju da pomognu svojoj djeci. Ipak djeca ne smatraju da su za aktuelnu situaciju krivi njihovi roditelji. Naprotiv. Demonstracije protiv sadašnjeg stanja takođe ne bi predstavljale rješenje, kažu Aleksandra i Marija.
„Neću da idem na ulicu kako bih se borila za svoja prava. Ja protestujem tako što neću više da glasam. Po ulicama vlada anarhija, a ja to ne želim”, kaže Marija i dodaje: „Čak se i u mirne proteste umješaju vandali. To se uvijek događa.„
Eva ima drugačije mišljenje i razmišlja o učešću u demonstracijama. Ona ne vjeruje grčkim vlastima i kaže da daju prazna obećanja.
„Dosadašnje mjere naše vlade nisu pokazale rezultate. Oni nemaju plan B i ja moram da smislim svoj plan B. Razmišljam o napuštanju zemlje”, istakla je ona. Tanjug
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
znaci, bosna i hercegovina je dostigla standard grcke.
Grci su bar nekad imali, pa sada nemaju, kod nas većina nikad nije imala, tako da nas je zaobišla najgora kletva! Ha, ha, ha…