BANJALUKA, Mladen Milić, direktor Fonda PIO RS, u intrevjuu za “Nezavisne novine”, govori o načinu na koji će biti obezbijeđeno povećanje naredne penzije, kao i na probleme s kojima se susreće ovaj fond kada su u pitanju velika dugovanja za doprinose.
On je naglasio i da sve veći problem predstavlja neuplaćivanje doprinosa i da se dug zdravstvenih ustanova po ovom osnovu sa 33 već popeo na 35 miliona KM.
Najavljeno je povećanje septembarske penzije za oko 3,5 odsto. Na koji način će to biti sprovedeno?
MILIĆ: Udruženje penzionera i dalje zahtijeva da to povećanje bude pet odsto, dok stručne službe Vlade RS rade analize i traže dodatne izvore finansiranja, kako bi penzija koja će biti isplaćena 10. oktobra bila povećana.
Ministar je naglasio da je za sprovođenja svega toga potrebno izvršiti određene zakonske promjene, jer Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju RS ne poznaje termin vanrednog povećanja penzija, već je definisano da se penzije usklađuju jednom godišnje i to na početku godine za tekuću godinu, na bazi rasta prosječne cijene rada i rasta visine troškova života u toj godini. Da li će se ići na izmjene postojećeg zakona ili na usvajanje novog zakona koji će definisati ovo povećanje, još precizno nije odlučeno.
Znači, sada ne možete da nam kažete u kojem procentu će biti povećana naredna penzija?
MILIĆ: Da, još ne znamo tačan procenat, ali trebalo bi da bude održan još jedan sastanak, na kojem bi trebalo da definitivno budu doneseni svi precizni parametri i pokazatelji, pa i tačan procenat.
Da li postoje procjene koliko sredstava će dodatno biti potrebno Fondu PIO RS za jednu mjesečnu isplatu penzija?
MILIĆ: S obzirom na to da se u javnosti pojavljuju neke kalkulacija o povećanju od tri i 3,5 odsto s jedne strane i pet odsto, na drugoj strani, koliko traže penzioneri, na toj bazi mogu iznijeti koliko će nam dodatno biti potrebno para. Tranša za avgustovsku penziju je iznosila 73,5 miliona neto sredstava pa ukoliko bi se radilo o povećanju za tri odsto, mjesečno bi nam trebalo oko 2,3 miliona, što znači da bi nam do kraja godine za isplatu penzija trebalo dodatno oko 9,5 miliona KM. Ukoliko bi penzije bile povećane za 3,5 odsto, do kraja godine bi nam trebalo oko 10,5 miliona, a ukoliko bi povećanje bilo pet odsto, mjesečno bi nam dodatno trebalo 3,7 miliona. To u ovom trenutku nisu nimalo mala sredstva i potrebno je iznaći izvore finansiranja da se to realizuje.
S koje pozicije će biti obezbijeđena sredstva potrebna za povećanje?
MILIĆ: Sredstva će biti obezbijeđena sa četiri pozicije, a to su povećanje stepena naplate, naplata potraživanja koja postoje prema Fondu PIO, bolja redovna naplativost i uvođenje poljoprivrednika u sistem naplate doprinosa.
Da li će po Vašem mišljenju povećanje otežati isplatu penzija Fondu PIO?
MILIĆ: Svaka isplata penzija za svaki mjesec nama predstavlja određene probleme, jer jednostavno nemamo dovoljno punjenje budžeta. Moram reći da smo mi dosad uredno isplaćivali svaku penziju i tako će biti i u narednom periodu. Zbog toga smo prinuđeni da koristimo kredite komercijalnih banaka, odnosno kratkoročna zaduženja na mjesečnom nivou, pa pred isplatu penzija povučemo određena sredstva, isplatimo penzije i iz tekućih priliva vraćamo ta sredstva. Ova zaduženja koristimo prosto da skratimo vrijeme isplate penzija, jer da to ne radimo isplata bi trajala i do 20 umjesto tri dana, za koliko sada svi penzioneri dobiju penziju.
Kolika su dugovanja prema Fondu i ko najviše duguje?
MILIĆ: Kada su u pitanju dugovanja Fondu PIO, ona iznose 404,7 miliona. Ova nisu dugovanja nastala od prije nekoliko godina, već datiraju još od 1992. godine. Od tog broja 85 miliona se odnosi na preduzeća koja su otišla u stečaj, 54 miliona su kamate, a ostatak su svi ostali uplatioci doprinosa. Najviše nam duguju preduzeće “Novoteks”, zatim Rafinerija nafte u Brodu, zdravstvene ustanove, čiji se ukupan dug na kraju avgusta popeo na 35 miliona KM.
Koliki su prihodi Fonda PIO?
MILIĆ: U prvih šest mjeseci ove godine prosječni mjesečni prihodi po osnovu doprinosa su iznosili oko 55,6 miliona KM, što za šest mjeseci čini 333 miliona KM. Ovi prihodi su za šest mjeseci manji za milion maraka u odnosu na isti period prošle godine, uprkos činjenici da je stopa doprinosa povećana sa 18 na 18,5 odsto. Stepen naplate doprinosa u prvoj polovini godine iznosio je 93,7 odsto.
Kada očekujete početak uplate doprinosa od strane poljoprivrednika?
MILIĆ: Otežavajuću okolnost Fondu predstavlja i činjenica da još nijedan poljoprivrednik nije počeo s uplatom doprinosa, iako je to bilo planirano finansijskim planom za ovu godinu. Znači, računali smo na oko 1,5 do 1,7 miliona maraka mjesečno po ovom osnovu. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS još nije izašlo s uredbom o klasifikaciji na komercijalna i nekomercijalna poljoprivredna gazdinstva, a očekujemo da će to biti završeno do kraja ovog mjeseca.
Apel građanima
Mladen Milić, direktora Fonda PIO RS, apelovao je na građane koji imaju staž u inostranstvu da, bez obzira na to kada će ispuniti uslove za penziju, pribave potvrdu o stažu u tim zemljama.
“Neka se obrate u najbližu poslovnicu Fonda PIO i zatraže potvrdu o stažu iz inostranstva. Ovo govorim zato što dok mi ne dobijemo tu potvrdu o stažu nismo u mogućnosti izdati bilo koje rješenje korisnicima, što stvara problem i nama i njima”, naglasio je Milić. Nezavisne novine