BEOGRAD, Zavjesa na redovno jesenje zasjedanje Narodne skupštine Srbije spuštena je.
Epilog prošlogodišnjeg rada poslanika je – 148 usvojenih zakona. Tačnije, parlament je, u prosjeku, mjesečno donosio ili mijenjao 12 akata.
U odnosu na prethodne godine ovo je jedna od najaktivnijih parlamentarnih „sezona“, a predsjednik Skupštine Srbije Nebojša Stefanović kaže za „Novosti“ da kvantitet nema toliki značaj, već kvalitet zakonskih rješenja:
– Možda ćemo ove godine da usvojimo duplo više zakona, ili nešto manje, ali to nije jedino mjerilo. Uspjeh je kontrola primjene zakona i da ukažemo javnosti da se neki zakoni ne primjenjuju. Važno je da skrenemo pažnju izvršnim organima da izvrše kontrolu i na taj način pojačamo korist od donošenja zakona. Poslanici će i sljedeće godine imati pune ruke posla, kako zbog novih evropskih propisa, koji će stići na Trg Nikole Pašića, tako i zbog zakona koji nisu stigli na raspravu ove godine.
Samo je posljednjeg dana prošle godine, 31. decembra, u parlament stiglo deset novih prijedloga zakona. Devet je uputila Vlada, a jedan – 85 poslanika opozicije. Tako se sada u skupštinskoj proceduri nalazi 58 akata koje su poslanicima upućeni prošle godine, a tačno polovina je stigla iz Nemanjine 11. Ostatak su, najvećim dijelom, podnijele stranke opozicije, a tu si i tri prijedloga zaštitnika građana. U proceduri su i dva zakona koji su podnijeli poslanici vladajuće koalicije – Veroljub Arsić (SNS) i Mira Petrović (PUPS). Kada se tome doda i deset zakona koji u skupštinskim „fiokama“ stoje još od 2012. godine, jasno je da poslanici neće imati previše odmora. Tačnije, u klupe će morati da se vrate i prije početka redovnog proljećnog zasijedanja u martu, a raspored jedino može da „prekroji“ raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.
Tempo usporen
U odnosu na 2012. tempo rada Narodne skupštine je tokom prošle godine bio usporeniji. Do trenutka kada je novi ministarski kabinet položio zakletvu krajem jula 2012. pa do kraja godine, usvojeno je ili promenjeno ukupno 70 zakona. Odnosno, poslanici su u prosjeku mjesečno izglasavali 14 akata. Novosti