AMSTERDAM, Porijeklo Mjeseca već dugo predstavlja misteriju za naučnike, a, prema najpopularnijoj teoriji, Mjesec je nastao kada je u Zemlju, u vrijeme formiranja Sunčevog sistema, udarilo neko drugo veliko nebesko tijelo i izbacilo dio njene mase.
Međutim, ključni problem ove teorije jeste činjenica da ni na Mjesecu ni na Zemlji nisu otkrivene značajnije količine elemenata pretpostavljenog trećeg tijela koje bi potvrdile ovu verziju.
Naprotiv, svi uzorci sa Mjeseca i Zemlje imaju identičan sastav.
Sada je “naučni par” – Rob de Meijer sa Univerzizeta Vestern Kejp i Vim van Vestrenen sa VU Univerziteta u Amsterdamu – predstavio novu verziju koja se bazira na teoriji fisije, prvi put predstavljenoj u 19. vijeku.
Prema njoj, i Zemlja i Mjesec nastali su iz iste mase rastopljenog kamena.
“Isti sastav Zemlje i Mjeseca navodi na zaključak da je mnogo vjerovatnije da je Zemljin satelit nastao direktno od zemaljskog materijala” – pišu znaučnici u svoj radu.
Stručnjaci smatraju da je energija koja je taj materijal izbacila u orbitu oko Zemlje nastala u prirodnom georeaktoru jezgre naše planete. On je stvorio toliku količinu topline da je dio silicija Zemljine kore odletio u svemir.
Naime, centrifugalne sile Zemljine jezgre nagomilale su teže elemente, poput urana i torija, ispod površine u zoni oko ekvatora. Velika koncentracija ovih elemenata pokrenula je nuklearnu reakciju sličnu onima koje se događaju u havarijama nuklearnih elektrana.
Na taj način je u prirodnom georeaktoru stvorena kritična masa koja je izazvala eksploziju ogromnih razmjera.
Stručnjaci priznaju da je ovu teoriju teško testirati, međutim, ističu da je poznata činjenica da je georeaktor postojao. Uvjereni su da će daljnj istraživanja Mjeseca, odnosno uzorci sa većih dubina, potkrijepiti njihovu ideju.